Jste příznivci jednoduchosti, praktičnosti a využití nepotřebných věcí? Pak pro vás nebude problém někde u sousedů sehnat pár cihel a vykouzlit si z nich netradiční kus nábytku. Protože ani z tohoto materiálu není problém udělat botník nebo policovou stěnu na uložení čehokoliv.

Staré cihly nebo nepoužité tvárnice by totiž nejspíše skončily ve sběrném dvoře, a přitom se s nimi dá neuvěřitelně kouzlit. Poskládat z nich klidně můžete jednoduše jako z kostek stavebnice elegantní policové stěny, které dokonce nemusíte ani spojovat maltou. Kdykoliv v budoucnu si tak můžete svůj výtvor přestavět do nového tvaru nebo přesunout do jiné místnosti. Využít můžete různé volné prostory, třeba pod schody, výklenky, niky a další zákoutí.

Spojovací materiál

Jako police poslouží jakékoliv pevnější desky. Mohou to být vyřazené police ze staré skříně, dřevotřískové desky, spárovky. Ty se dají poměrně levně koupit v hobby marketech. Nic jiného potřebovat nebudete. K upevnění polic totiž využijete samotné cihly a tvárnice. Buď desky upevníte mezi ně, nebo tak, že v požadované výšce o kousek vysunete cihly směrem ven, anebo je pootočíte o 90 stupňů.

Ptáte se, kdy je vhodné pevné spojení? Díky své váze bude váš nový výtvor držet i bez spojení. Pokud ovšem chcete mít jistotu, třeba kvůli dětem či domácím mazlíčkům, spojte cihly či tvárnice maltou nebo jinou vhodnou spojovací hmotou, kterou i v malém množství koupíte opět v hobby marketu.

Postavte nábytek z cihel

Než nábytek z cihel a tvárnic vyzdíte, musíte si dobře rozmyslet jeho tvar a umístění, protože se s ním později už hýbat nedá. Z toho důvodu je důležitý i jeho vzhled, který by měl být co nejlepší.

V jakém případě začnete o vyzdívaném nábytku uvažovat? Když potřebujete postavit nábytek do místa s neobvyklými rozměry, kam byste stejně museli nechat vyrobit nábytkovou sestavu na míru, anebo toužíte po originálních tvarech zařízení interiéru, přitom máte k dispozici dost stavebního materiálu. Navíc jste tak šikovní, že víte, že práce dobře dopadne.

Nepřehlédněte: Cihelná dlažba pro upravené okolí domu

Nové i staré cihly

Na jednu stranu to vypadá, že o nic nejde, na druhou, aby stála vynaložená námaha za to, musíme dobře plánovat a také čistě a přesně stavět. Kompromisy se nevyplácejí.

Využijeme plné cihly. Stavební materiál může být nový, ale s úspěchem upotřebíme i starší, již kdysi použité cihly, u nichž je zaručena pevnost a zachovalý tvar. Nábytek z pěkného materiálu bez skvrn a výkvětů se nemusí ani omítat, o to důležitější bude přesné a čisté spárování. Horší cihly a tvárnice zakryjeme omítkou a nátěrem nebo keramickým obkladem. Ovšem pozor! Obkládačky se lepí na dokonale rovný povrch, na což se recyklovaný materiál vůbec nemusí hodit.

Zásady zdění
Pro samotné zdění platí stejné zásady jako pro stavění zdí. Hleďte, aby každá řada byla rovná, k tomu si pomůžete napnutým provázkem srovnaným podle vodováhy. Stejně tak hlídejte svislost. Dbejte, aby se cihly překrývaly, to znamená, využijte tak zvané běhounové vazby. Na půlení cihel vezměte rozbrušovačku. Aby se vám řady nerozjely, zpevněte je armováním. Maltu používejte buď z pytlovaných suchých, předem namíchaných.

Nejčastější jsou kuchyně a koupelny

Vyzdívané skříňky můžeme použít místo klasického nábytku v kuchyni, kde budou zastávat funkce celé linky nebo solitérních kusů, například ostrůvků, barů, různých předělů velké místnosti. Vyzdít lze niky na drobné nádobí i na palivové dřevo, zděná může být i lavice kolem kamen. V koupelně se setkáváme se zděným nábytkem v podobě uzavřených i otevřených stojanů pod umyvadlo, ale vyzdít můžeme i sprchový kout. Také se uplatní různé výplně mezi vanou a zdí koupelny.

Se zděným nábytkem se však setkáváme i v dalších místnostech v domě. V předsíni to může být lavička na přezouvání a botník, v soukromých pokojích například skříně na šaty či police na knihy.

Nábytek do venkovních kuchyní

V poslední době se zdí nejen nábytek do domu, ale i ven, do zahradních kuchyní. Tam se dají uplatnit i horší cihly, ale to záleží na každém majiteli, po jakém stylu touží. V každém případě se tu vyplatí hydroizolace a ošetření povrchu proti vodě.

Foto: iStock, archiv

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *