Už po deváté se náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě zaplnilo studenty škol řemeslných oborů v rámci mezinárodní akce ŘEMESLO/ SKILL 2019. Po tři dny tu soutěžilo na sedmdesát učňů z 21 českých a slovenských škol v různých stavebních oborech. Společnost HELUZ byla partnerem celé akce i vyhlašovatelem vlastní soutěže ve zdění s broušenými cihlami pro nízkoenergetické bydlení HELUZ FAMILY.

Třídenní akci doprovodil partnerský projekt společnosti HELUZ KUTIL JUNIOR pro předškoláky a děti ze základních škol, který se setkal s mimořádným zájmem, stejně jako již dříve na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, kde provozuje HELUZ první vzorový pasivní dům v České republice.

 „Jsme rádi, že v průběhu devíti let, kdy soutěž zedníků podporujeme, můžeme pozorovat, že kluci jsou ve zdění z moderních cihel pro nízkoenergetické a pasivní zdění přesnější a letos většina z nich dokázala zadání splnit v odpovídající kvalitě i v kratším čase,“ pochvaloval si práci zedníků Zdeněk Kobza, zástupce společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě. „V letošním ročníku jsme se opět prezentovali jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů a představili jsme interaktivní příručku Stawebnice určenou pro žáky středních a učňovských stavebních škol. Naší dlouhodobou snahou je pomáhat stavebním školám v celé České republice při odborné výuce a přilákat k řemeslu a rukodělné činnosti co nejvíce dětí už od základních škol. Proto jsme tady také podpořili projekt Šikovné děti – Kutil Junior.“

Náměstím proudily po dva dny skupiny žáků nejrůznějších škol. „Určitě je dobře, že se děti mohou tímto zajímavým způsobem dozvědět něco víc o řemeslech,“ poznamenala pedagožka Olga Zemanová ze Základní školy Jiráskova.

Kromě stavební soutěže je upoutala možnost „sáhnout si na řemeslo“ na stanovišti označeném Šikovné děti. „Na našem workshopu si děti mohly vyzkoušet cokoliv, od zatlučení hřebíků až po výrobu loutky ze špalíčku. Moc je to bavilo, a dokonce jsme tu měli osmáky, kteří nejdřív couvali, že nic dělat nebudou a pak stavěli z malých cihliček jako diví,“ uvedla Michaela Stanová ze společnosti Šikovné děti a Kutil Junior. Ta se zabývá podporou kroužků v základních, ale i v mateřských školách a pořádáním dílen a workshopů pro veřejnost.

Andrea Stejskalová, HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *