SERIÁL – Základní informace o zdění jsme si popsali v druhém díle tohoto seriálu. Ale záleží jen na vás, z jakého pojiva se rozhodnete postavit zeď (pokud nejsou stanovena nějaká omezení stavebního dozoru), ale je dobré si zdění nacvičit, než se pustíte do velkého projektu. Pokud jde o samotné kladení cihel nebo tvárnic, používá se stejná technika, ať už kladete cokoli, a je třeba si zapamatovat několik důležitých věcí.

Pokud poslední položená cihla není v rovině, nemlaťte do ní hladítkem, kladivem ani ničím jiným. Může se stát, že zatímco jste tuto konkrétní cihlu vytloukli do správné polohy, několik dalších jste vyrazili. Ať už se cihlová zeď zdá jakkoli „robustní“, dokud je mokrá, může se při nesprávné manipulaci pohybovat po celé ploše. Jak jsme již zmínili, platí to zejména pro těžké bloky.

Základní volba

Malta, kterou použijete, bude záviset na řadě věcí, včetně typu zdi, kterou pokládáte. To je na celý samostatný projekt, proto si přečtěte náš projekt, který je celý věnován míchání malty, abyste měli jistotu, že získáte správnou směs. Rozhodněte se, jak budete míchat maltu: necháte si ji dovézt, nebo sami v míchačce, na desce nebo v kolečku.

Hlavně jemně

Pokud má vaše maltové lože správnou hloubku a směs je dostatečně poddajná, měli byste být schopni cihly opatrně položit a jemným krouživým pohybem je dostat do správné, rovné polohy.

Tu a tam je třeba jemně poklepat rukojetí hladítka, ale po tomto poklepání zedník vždy odstoupí, aby se ujistil, že se nic dalšího nepohnulo.

Také čtěte: Jak se staví z cihel – 2. díl: Není nikdy špatné vzít si na pomoc zedníka – profesionála

První řada je základ

Pokud věnujete čas a péči několika prvním vrstvám, bude zbytek práce snazší. Pokud prvních několik vrstev není v žádném případě vyrovnaných, je opravdu těžké dosáhnout pěkného povrchu.

Abyste se ujistili, že stěna končí ve správné výšce, pořiďte si dřevěnou lať o stejné délce, jako je navrhovaná výška stavěné stěny.

Na lať si tužkou vyznačte jednotlivé řady cihel nebo tvárnic (tyto značky bude třeba upravit, takže je budete muset před konečným vyznačením odstranit). Začněte od spodní části latě a postupujte nahoru.

Lať vždy pomůže

Podívejte se, kde je na lati poslední značka, a měřte od ní až na konec latě. V některých případech, pokud tato mezera není velká, můžete hloubku malty v každé ložné spáře mírně zvětšit (Poznámka: ložní spára by neměla být větší než 15 mm), nebo pokud je jednodušší přidat další celou vrstvu, můžete ložné spáry udělat o něco tenčí. Nedoporučujeme pokládat spáru menší než 6 mm.

Nejen vodorovně, ale i svisle

Při stavbě stěny kontrolujte nejen linii, ale i úroveň a svislost stěny. Zkontrolujte rovinu po celé šířce stěny. Cihly a bloky mohou vykazovat vodorovnost po celé své délce. Při pohledu na vodováhu mohou ukázat, že jsou dokonale svislé jak zepředu, tak ze strany. Když se pak postavíte dozadu a podíváte se, práce je příšerná. Obvykle je to vždy proto, že zeď není rovná po celé své šířce. Cihly se naklánějí na jednu stranu a pak na druhou, ale alespoň jedna část cihly se dotýká vodováhy, takže zeď vypadá správně.

Roky praxe

Po několika letech se naučíte je „osahávat“, ale do té doby je vodováha ve všech směrech nejlepším přítelem. Může se to zdát trochu přehnané, ale pokud si nějakou sami položíte, uvidíte, že tomu tak není!

Chcete-li začít s pokládkou, položte část směsi na „bodovou desku“ v blízkosti stěny. Pomocí zednické lžíce rozválejte maltu po hromádce, dokud se na dně nevytvoří klobása. Zasuňte hladítko pod klobásu a pak ji nechte opět sklouznout do polohy pro první vrstvu cihel.

Nepřehlédněte: Zdění z broušených a nebroušených cihel

Použijte špičku hladítka

Hrotem hladítka vytvořte v maltovém loži písmeno „V“. Pokud jste viděli náš projekt pokládky keramických obkladů a dlažeb, víte, že toto „V“ umožňuje posun malty při zatlačování cihly dolů. Stejný princip se opět uplatní při mnoha pracích.

Cihly pokládejte opatrně

Cihly pokládejte na lože opatrně, ale pevně. Mírným krouživým pohybem zatlačte dolů a nechte pod cihlou 10 mm lože. Umístěte vodováhu na zadní (nebo přední) stranu cihel, abyste zkontrolovali, zda jsou cihly kladeny rovně. Ujistěte se, že jste vyplnili spáry mezi cihlami. Ty se kladou na natahovací vazbu a jakmile jsou postaveny dvě nebo tři řady, je čas zkontrolovat, zda jsou na konci svislé. To proveďte u každého řádku.

Důvěřuj, ale prověřuj

V každé vrstvě je třeba zkontrolovat svislost stěny v přední části a na obou koncích, a to v každé vrstvě. Na obrázku je vidět také vodováha lodi. Pokud stěna správně začíná, měla by správně i končit! První vrstva se pokládá po celé délce stěny, na koncích se postaví asi pět vrstev. Tyto konce se pak nazývají rohy.

Když jsou rohy postaveny, slouží jako šablona pro zbytek zdi natažením provázkové čáry (známé také jako zednické čáry nebo čárové kolíky). Kolíky se zatlačí do maltových spár a mezi nimi se natáhne provázek. Cihly se pak pokládají tak, aby se horní okraj každé cihly dotýkal šňůry. Pokud byly rohy postaveny správně, zbytek by měl být snadný.

Nepoužívejte šňůru pro zeď, která je delší než šest metrů, protože se uprostřed prohne. U takto dlouhých stěn je třeba postavit další „roh“ uprostřed stěny.

Bude to chtít lešení

V určitém okamžiku může vaše zeď dosáhnout výšky, kdy budete potřebovat lešení nebo lešenářskou věž. V takovém případě buďte opatrní, protože právě zde dochází k většině nehod při stavbě.

Tento článek by vám měl poskytnout ucelený přehled o všech nejběžnějších aspektech při pokládání cihel a tvárnic. Postavit zeď z cihel nebo tvárnic je něco, co vyžaduje trochu cviku, ale je to něco, co je vynikajícím projektem pro kutily. Se správnými typy cihel a tvárnic a za použití správné malty a cihlového pojiva není důvod, abyste si sami nemohli vytvořit pěkně vypadající zeď!

-red-
Foto: iStock, archiv

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *