Stále více investorů, respektive stavitelů, dnes řeší otázku jedinečného vzhledu svého domu. Lícové zdivo se na první pohled může mnoha z nich zdát nedostupným luxusem. Přesvědčíme vás, že ani s omezeným rozpočtem se lícového zdiva nemusíte zříkat.

Neomítnutá cihla je ušlechtilý přírodní materiál a také unikátní designový prvek, který dodává stavbám jedinečný výraz nejen opticky, ale i na dotek. To platí zvlášť pro ražené cihly s jejich typicky zvrásnělou strukturou, která je průvodním jevem výroby – jak název napovídá, cihly se vyrábějí ražením do formy. Ta musí být vysypaná speciálním pískem a právě ten pak na každé cihle vykreslí nezaměnitelnou strukturu i barvu. I moderní výrobní postupy proto napodobují dávnou ruční výrobu.

Lícovka jako moderní dotek historie

Těžko dohledat v archivech, kdy poprvé byla cihla použita jako lícový materiál, ale patrně to bylo velmi dávno. První cihlové stavby totiž omítku zaručeně neznaly. O skutečném lícovém zdivu ale lze patrně hovořit ve chvíli, kdy začalo být ke svému účelu využíváno záměrně s ohledem na designovou jedinečnost. I to však bylo již před několika staletími. Ostatně, do historie se v tomto směru zapsal i zakladatel společnosti Wienerberger Alois Miesbach, který jako první v Evropě ve svých cihelnách zavedl výrobu zdobených, malovaných cihel již někdy v polovině devatenáctého století.

Současné lícové zdivo Terca tak v jistém smyslu moderním způsobem navazuje na tradici Wienerberger. A přestože jde o finančně náročnější řešení, je to investice, která se vrátí. Nejde totiž zdaleka jen o design, stavby s lícovým zdivem jsou v podstatě bezúdržbové, dokonale stálobarevné, odolné proti vlivům počasí, hmyzu i ptactvu a skutečně dlouhověké. Jedním slovem, jsou ve všech ohledech nadčasové.

Zájem o lícové zdivo roste

V současnosti se lícové cihly ražené v Česku nevyrábějí a důvody jsou tři. Nemáme úplně tu správnou surovinu a technologii pro výrobu lícových cihel, ale hlavně kapacitu cihelen.

Pavel Korous, Wienerberger specialista právě na lícové zdivo, to potvrzuje: „Trh lícových cihel není tak velký, aby dokázal prodat celoroční produkci lícových cihel a přednost v našich cihelnách dostávají cihly Porotherm a tašky Tondach, které jsou pro naši republiku typické. Proto lícové cihly dovážíme ze zemí, které mají tradici, kvalitu a velké výrobní kapacity.“

Související článek: Lícové cihly a cihlové obkladové pásky

V současnosti se lícové cihly v Česku již nevyrábějí a důvody jsou dva. Nemáme úplně tu správnou surovinu a máme malý trh. Pavel Korous, Wienerberger specialista právě na lícové zdivo, to potvrzuje: „Celý roční objem našich prodejů, to je například v Belgii množství, které spotřebuje jeden středně velký most. V jejich objemech produkce je tuzemská spotřeba zcela zanedbatelným promile.“

Nicméně platí, že zájem o lícové zdivo je rostoucí, objevuje se v současnosti na mnoha rodinných domech. Důvodem je právě snaha o jedinečnost, kterou lícové zdivo domu dodá i při použití pouze v části domu či stěny. „Použít lícové cihly na celou stavbu si opravdu nemůže dovolit každý, ale použít je v kombinaci, to už mnoha menším investorům smysl dává. A vidím to jako trend. Oproti dobám, kdy jsem s prodejem lícových cihel před 15 lety začínal, je dnes zájem investorů možná šestkrát vyšší, ale nadpoloviční většina použití je v kombinaci,“ souhlasí Pavel Korous. Pod rostoucí zájem se tak bezpochyby podepisuje i fakt, že lícové zdivo lze kombinovat se všemi ostatními typy materiálů, s omítkou, dřevem, kovem i se sklem.

Nebojte se lícového zdiva
O režném či lícovém zdivu hovoříme tehdy, kdy pohledovou stranu domu či jeho části netvoří omítka, ale pouze spárované cihlové, případně kamenné zdivo. Toto řešení je historicky velmi oblíbené a rozšířené v Anglii, Belgii, Holandsku a severním Německu, nicméně objevuje se i v českých a moravských městech – typickou ukázku lícového zdiva u nás představují nejen baťovské kolonie na Zlínsku, terezínská pevnost či pražská Zemská porodnice, ale i řada moderních staveb současnosti.

Přednosti tohoto typu zdiva jsou především v jedinečnosti vzhledu a dlouhověkosti, která je zaručená i při minimálních nárocích na údržbu. Klasické ražené či tažené lícové cihly dnes doplňují lícové cihlové pásky, které si i při nižších nákladech zachovávají všechny přednosti cihel. A tak není divu, že obliba lícového zdiva v současnosti roste.

Kabát Terca je vždy originál

Tou nejoceňovanější vlastností lícového zdiva je jeho designová jedinečnost a variabilita využití. Kabát vašeho domu prostě může být skutečným originálem. Dříve byla dominantní barvou lícovek červená, dnes jsou trendem minimalistické tóny šedivé a černé. Ale výsledný vzhled fasády neurčuje jen barva.

„Roli hrají formáty a vazby, barvy spárovací hmoty, dnes velmi moderní je plasticita, kdy se používají prvky různé tloušťky a výsledný povrch tak není rovný, jednotlivé kusy z něj vystupují. Fantazii se meze nekladou, lze kombinovat i cihly s různým povrchem, odlišnou barvou či různými formáty, moderní jsou dnes takzvané long formáty, při výšce čtyř centimetrů třeba pětadvacet centimetrů dlouhé,“ vypočítává nepřebernou škálu možností Pavel Korous.

Čtěte také: 10 důvodů pro fasádu z lícových cihel

Vybrat si lze i konstrukční varianty

Různé možnosti nabízí i konstrukční řešení. Klasická difuzně otevřená konstrukce, kdy nosné obvodové stěny doplňuje izolační vrstva, vzduchová mezera a pak vnější vrstva lícového zdiva, není právě díky obkladovým cihlovým lícovým páskám to jediné řešení. Ty dovolují jednodušší, rychlejší a levnější řešení – lze je totiž bez větších problémů lepit takřka na jakýkoliv podklad. A je to i řešení, které na svém vlastním domě před více ne sedmi lety použil Pavel Korous.

„Když jsem stavěl dům, bylo pro mě lícové zdivo jasnou volbou, vždyť se mu věnuji bezmála dvacet let profesionálně. Klasická konstrukce je ovšem skutečně finančně náročnější, pokud ji chcete použít na celý dům, a každý si ji dovolit nemůže. Řešením i pro mě byly bloky Porotherm T Profi plněné minerální vatou, na nich jádrová omítka a na tu jsem lepil obkladové cihlové lícové pásky Terca. S výsledkem jsem naprosto spokojený. Jednou za rok sundám žaluzie, očistím obvodové stěny wapkou a to je vše, dům je stále jako nový.“

Důvěřujte certifikovaným specialistům

Ani realizace tedy nemusí být nijak složitá. Přesto Pavel Korous doporučuje využít specializované firmy: „Kupujete si luxusní a krásný a pohledový materiál a aby byl výsledek perfektní, vyžaduje to i oku lahodící montáž. Pokud chcete dokonalý vzhled, záleží na detailech v rozměření, na kvalitě a čistotě spárování. A to už neumí každý, v republice je takových firem jen pár.“ Wienerberger, v duchu své snahy nabízet zákazníkům tu nejvyšší možnou přidanou hodnotu, pomůže ale i tady – zájemcům doporučí nejen odpovídající řešení, ale dodá i kontakt na certifikované montážní firmy, za jejichž práci a výsledek se může zaručit.

Věřte, že lícové zdivo si s dnešními nabídkou na trhu při snesitelné investici může dovolit skutečně každý. Odměnou bude dům, který si svůj jedinečný vzhled zachová po dlouhá desetiletí v podstatě bez jakékoliv údržby.

Prvky lícového zdiva Terca
Lícové cihly ražené
Typické zvrásněné cihly, mají vždy čtyři pohledové strany. Díky nízkému tlaku při ražení jejich nasákavost dosahuje až 20 % a pevnost tlaku až 18 MPa. Mají také vynikající mrazuvzdornost, což je dáno tím, že při výrobě není v cihle velké vnitřní pnutí a jsou tak odolné vůči teplotním výkyvům. Větší pórovitost pak umožní jednodušší odpaření vody.

Lícové cihly tažené
Cihly s hladkým povrchem nebo jemným reliéfem, mají tři pohledové strany. Vyrábějí se, děrované nebo plné, tažením cihlářské hlíny ze šnekového lisu a řezáním na jednotlivé díly v požadovaném formátu. Díky tomu vynikají přesnými rozměry, pravidelnými tvary, vysokou pevností a nízkou nasákavostí.

Obkladové cihlové pásky
Rozměry, vzhledem i vlastnostmi jsou stejné jako ražené lícové cihly, vyrábějí se totiž jejich řezáním na tloušťku 20-25 mm. Jde o postup, který zlevňuje klasické lícové zdivo i pro investory s nižšími rozpočty. Mají mnohostranné využití v exteriéru i interiéru.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *