SERIÁL – Zvýšená izolace zlepšuje tepelný komfort a energetickou účinnost, ale vzduchotěsnost domů může mít nepříznivé důsledky. Se zvýšenou kondenzací stoupá riziko vzniku plísní, hniloby a hniloby, protože vodní pára odchází spíše stavebními prvky než netěsnostmi. Vodní páry vznikající při činnostech v domácnosti (např. sušení prádla, vaření, praní, sprchování) by měly být odváděny přímo u zdroje pomocí samočinných odsávacích ventilátorů s vnějším odvětráváním.

Hromadění plynů, toxinů a znečišťujících látek v důsledku sníženého větrání může vyvolat zdravotní problémy dýchacích cest. Mezi toxické látky patří např:

  • Těkavé organické sloučeniny a emise formaldehydu z nábytku, koberců, povrchových úprav a stavebních materiálů.
  • Oxid uhelnatý, oxid siřičitý a oxidy dusíku z vytápění a vaření.
  • Toxiny v ovzduší z čisticích prostředků pro domácnost.
  • Pyl, prach a roztoči.

V boji proti těmto problémům zajistěte alternativní větrání (např. větrací systémy s rekuperací) a dobře navržené parozábrany, které umožňují únik vodních par před jejich kondenzací. Níže jsou uvedena podrobná řešení pro každou z těchto oblastí.

Kondenzace nebo tvorba rosného bodu

Vodní pára ve vzduchu (vlhkost) kondenzuje do kapalného stavu, když se ochladí na určitou teplotu – teplotu rosného bodu. Existují dva hlavní typy kondenzace: povrchová a mezipovrchová. Zvýšení vzduchotěsnosti domu obecně zvyšuje rozdíly teplot a vlhkosti a zvyšuje riziko intersticiální kondenzace.

Povrchová kondenzace – vzniká na jakémkoli povrchu, který je pod teplotou rosného bodu vzduchu. Teplota rosného bodu se mění v závislosti na kombinovaném působení vlhkosti, teploty a barometrického tlaku.

Povrchovou kondenzaci lze minimalizovat:

  • instalací větracích systémů se zpětným získáváním tepla, které odvlhčují vzduch,
  • snížením úrovně vnitřní vlhkosti odvětráním běžných zdrojů do venkovního prostředí (např. sprchy, sušičky prádla, kamna, plynové ohřívače),
  • použitím izolace k udržení vnitřní povrchové teploty nad teplotou rosného bodu; u oken výrazně pomáhá dvojité zasklení,
  • rozdělení topných oblastí do zón, aby se omezila konvekce a teplotní rozdíly v domě,
  • zajištění cirkulace teplého vzduchu za velkým nábytkem na vysoce rizikových plochách vnějších stěn (např. stěny orientované na jih nebo neizolované stěny, rohy, kde dochází k tepelným mostům).

Oblasti, kde se pravděpodobně tvoří plísně

Kondenzace – vzniká pohybem vodní páry skrz propustné stavební materiály difuzí, vedením a pohybem vzduchu, přičemž se pohybuje od strany s vysokým tlakem vodní páry ke straně s nízkým tlakem vodní páry, dokud se neuvolní vypařováním nebo nezkondenzuje na povrchu s teplotou nižší než teplota rosného bodu. Takové povrchy se často vyskytují uvnitř stěn, kde může být tvorba rosného bodu nebo kondenzace velmi problematická. Je nezbytné reagovat na specifické klimatické podmínky při návrhu.

Vodní pára kondenzuje na jakémkoli povrchu s teplotou nižší, než je teplota rosného bodu. Existují dva jednoduché kroky, kterými můžete minimalizovat riziko kondenzace v meziprostoru:

  • Omezte vnikání vodní páry pomocí parozábran na straně zdroje.
  • Zajistěte prodyšnost obálky, aby vodní pára procházela, aniž by narazila na povrch s teplotou pod rosným bodem; to zahrnuje i paropropustné membrány na výstupní straně.

Abychom toho dosáhli, musíme předvídat, kudy se vodní pára pohybuje. Rozdíl teplot a vlhkosti na obou stranách prvku vytváří vysoký a nízký tlak vodní páry a tyto podmínky se mění v závislosti na klimatu, podmínkách na staveništi, denním rozmezí a životním stylu uživatelů.

Tyto skutečnosti poskytují základ pro rozhodování:

  • Vodní pára se pohybuje od vysokého tlaku páry k nízkému tlaku páry, což není vždy stejný směr jako tlak vzduchu.
  • V chladném podnebí, kde je relativní vlhkost obecně nízká a hladina páry v interiéru vysoká v důsledku utěsnění budovy, je proudění typicky zevnitř ven.
  • V horkém vlhkém podnebí je pohyb zpravidla zvenku dovnitř (s výjimkou případů, kdy ochlazování střešní krytiny na noční obloze vytváří rosný bod).
  • Ve smíšeném nebo mírném podnebí může difúze působit oběma směry, ale ne vždy představuje riziko kondenzace.

Stavební membrány – parozábrany a prodyšné obklady – jsou nezbytné a existují tři hlavní typy:

  • parozábrany, které omezují prostup vodní páry (např. neperforovaná reflexní fólie).
  • paropropustné (prodyšné) membrány, které propouštějí vodní páru (např. běžně používané prodyšné stavební fólie, i když mnohé z nich jsou jen mírně prodyšné).
  • inteligentní membrány s paropropustností, která se mění v závislosti na teplotě a vlhkosti; k dispozici jsou různé patentované značky.

Propustnost se měří jako paropropustnost (neochota materiálu propouštět vodní páru) a obvykle se vyjadřuje v meganewtonových sekundách na gram (MNs/g). Membránové výrobky jsou testovány a hodnoceny podle normy AS/NZS 4200, Pružné stavební membrány a podkladové vrstvy. Čím nižší je hodnota MNs/g, tím je materiál propustnější.

Paropropustnost a odolnost typických materiálů

Mnoho výrobků z perforované reflexní fólie má velmi nízkou propustnost (>7MNs/g), ale jsou uváděny na trh jako propustné. Mnoho stavebních fólií má vysokou propustnost (0,5MNs/g), ale nenabízí žádné výhody reflexní nebo nízkoemisní izolace. Vyberte a správně umístěte membrány vhodné pro každý účel a místo.

Prodyšné membrány by měly být umístěny na studené straně izolace, aby umožnily únik vodní páry před setkáním s rosným bodem. Inteligentní membrány mohou být velmi účinné tam, kde jsou studená a teplá strana zaměnitelné. Správně umístěné reflexní parozábrany zabraňují pronikání vodní páry na povrch s rosným bodem. Vždy je umístěte na teplou stranu (vstup páry) konstrukce.

Parozábrany na spodní straně střešní krytiny jsou rovněž užitečné, pokud je lze udržet nad teplotou rosného bodu. V opačném případě by měly být propustné pro vodní páru, ale měly by být schopné odvést případnou kondenzaci, která se vytvoří na spodní straně střešní krytiny, mimo jakoukoli konstrukci. V chladném podnebí by měla být těsně nad stropem umístěna další parozábrana nebo vrstva reflexní fóliové izolace.

Stavební membrány instalované na chladné vnější straně izolace proto musí být prodyšné a musí být navrženy tak, aby při vzniku rosného bodu odváděly kondenzát ze stavebních prvků. Membrány na teplé vnitřní straně izolace by měly poskytovat parotěsnou zábranu, aby se zabránilo difúzi teplého vlhkého vnitřního vzduchu stěnou.

Pohyb vodní páry může probíhat oběma směry v závislosti na sezónních a denních výkyvech. Vnější membrány by měly být prodyšné a vnitřní membrány, pokud jsou instalovány, by měly bránit pronikání vodní páry.

Výjimka nastává tam, kde povrchy střech ochlazované zářením noční oblohy vytvářejí teplotní rozdíly, které vedou ke značné kondenzaci na spodní straně exponovaných nepropustných povrchů, jako je například plechová střešní krytina. Řešením je správně detailně propustná membrána navržená tak, aby odváděla kondenzát pryč od stavebních prvků, aniž by docházelo k zatékání.

Selhání membrány, chybná instalace nebo nesprávné provedení detailů může vést k problémovým únikům, které nejsou snadno zjistitelné. Fóliové izolační přikrývky s fólií směřující vzhůru mohou snížit teplotní rozdíly a kondenzaci, ale omezují chlazení budovy v důsledku efektu jednosměrného ventilu.

Tam, kde je budova trvale ochlazována, může teplota vnitřního obložení klesnout pod teplotu rosného bodu vlhkého vnějšího vzduchu difundujícího přes vnější obložení, což způsobí vnitřní kondenzaci. V takovém případě by měly být parotěsné zábrany vytvářející rosný bod umístěny směrem k vnějším vrstvám stěny a měly by být navrženy tak, aby odváděly kondenzaci od stavebních prvků.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *