Rozsáhlý dotační program ministerstva životního prostředí cílí nejenom na zateplení starších domů a stavbu pasivů, ale přispívá i k výměně tepelných zdrojů v domácnostech. Žádat o dotaci mohou fyzické i právnické osoby, akorát, že při žádosti o dotaci na ekologický kotel, se musí fyzické osoby přeorientovat z NZÚ na kotlíkovou dotaci. Pokud žadatel zkombinuje oba dotační programy, čeká na něj finanční bonus.

Podobně jako v kategorii B, kde se podporuje zbudování novostaveb v pasivním standardu, jsou i zde dotace vypláceny v jednorázových fixních částkách.

Fyzické i právnické osoby mohou shodně žádat na solárně termické a fotovoltaické systémy, jednotky řízeného větrání se zpětným získáváním tepla, jednotky na využití tepla z odpadních vod, na tepelná čerpadla a na výměnu lokálních topidel. Změna nastala v tom, že na výměnu neekologického kotle může žádat pouze právnická osoba. Fyzická osoba v takovém případě musí využít kotlíkovou dotaci, kterou ale nevyhlašuje ministerstvo životního prostředí, ale jednotlivé krajské úřady. Výzva zde není kontinuální, ale časově ohraničená do vyčerpání alokace.

Pojďme si představit jednotlivé technologie

Na solárně termické kolektory dává fond dotaci ve výši 35 tisíc korun. Přestože jim v minulém desetiletí někteří odborníci přisuzovali úpadek, není tomu tak. Solární kolektory se stále prodávají a montují na střechy rodinných domů. Lidé si je občas pletou s fotovoltaickými panely, protože z ulice mohou vypadat stejně, ale je to zcela odlišná technologie, i když oba systémy pracují z energií, získanou ze slunce.

Termické kolektory jsou pouze na ohřev vody. Fotovoltaika vyrobí i elektřinu

Solárně termické kolektory se nedají používat na výrobu elektrické energie, pouze na ohřev vody či přitápění. Skládají se z kolektorů se speciální náplní (absorbéru), solárního okruhu a solárního média. Když dopadnou paprsky na kolektor, energie se v absorbéru přemění na teplo. Nejprve ho přivede do vyrovnávací nádrže nebo do zásobníku pitné vody a odtud se distribuuje dále buď jako podpora topného okruhu nebo do ohřevu vody. Ze zásobníku pak teplá voda putuje k odběrovým místům, jako je vodovodní kohoutek nebo sprcha. Pokud kolektory ohřívají pouze vodu, dostane žadatel 35 tisíc korun, pakliže se podílejí i na přitápění, čeká na něj 50 tisíc.

Fotovoltaika ze zelené na mnoho způsobů

Další technologií podporovanou z Nové zelené úsporám jsou právě fotovoltaické systémy. Tam je rozpětí nejširší, od 35 do 150 tisíc korun. Na jednoduchý FTV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem, se vyplácí 35 tisíc. Když žadatel dosáhne přebytků elektrické energie s celkovým využitelným ziskem menším než 1700 kWh.rok-1, čeká na něj 55 tisíc. Pokud dosáhne zisku vyššího než je hodnota 1700 kWh.rok-1, jedná se o částku 70 tisíc. V případě zisku většího než 3000 kWh.rok-1 dostane 100 tisíc a u přebytků nad 4 000 kWh.rok-1 získá dokonce 150 tisíc. Podobná částka čeká na žadatele o FTV systém, který efektivně spolupracuje s tepelným čerpadlem.

Sto tisíc na řízené větrání

Třetí kategorií jsou systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla. Tato technologie u mnoha lidí vyvolává rozpaky, ale neoprávněně. Systém, který je schopen vyměňovat teplo v místnostech tím, že nekvalitní vzduch odvede ven, a přivede nový, je už desítky let osvědčený. Umožňuje udržet v domě příjemné klima, aniž byste museli pravidelně otevírat okna. Částka se opět pohybuje v rozmezí od 75 do 100 tisíc korun, v závislosti na tom, o jak účinné zařízení se jedná.

O „zdroje“ jde především

Zdrojů na vytápění je celá řada. Od kotle na biomasu s ruční dodávkou paliva přes krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem. Tam dosáhnete na dotaci 50 tisíc. Nová zelená úsporám podporuje i dotace na všechny variace tepelných čerpadel. Pohybuje se od 60 do 100 tisíc korun. Na plynový kondenzační kotel dostane žadatel od 25 do 35 tisíc. Vždy rozhoduje to, zda je zdroj realizován současně se zateplením domu nebo bez něj. Zvýhodněna je varianta kompletní renovace.

Oldřich Janeba
Foto: iStock

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *