Rozhodující faktor na cestě k energeticky optimalizovanému domu je jednoduchý: dobré řemeslné zpracování. Sebelepší teorie je k ničemu bez dobře izolovaných a vzduchotěsných stěn, které jsou co nejméně zatíženy tepelnými mosty.

Zda je dům postaven solidně a profesionálně bezchybně, lze rychle zjistit na přípojných místech. Tedy v místech, kde se stýkají stěna a střecha nebo stěna a sokl nebo kde jsou zabudována okna a dveře.

Pro architekty a další dodavatele staveb proto existují tzv. standardní detaily. Tyto pomůcky pro plánování stanovují nejvyšší standardy pro energetické budovy, aby se předešlo vzniku chyb a slabých míst.

Blower door test poskytuje jistotu, jestli je váš dům skutečně energeticky úsporný a vzduchotěsný. Okamžikem pravdy je proto blower door test. Pomocí dmychadla, které nejprve vytvoří přetlak a poté podtlak, lze zjistit všechny netěsnosti v celé budově. Pro nízkoenergetické a pasivní domy je povinný doklad o měření blower door. I zde platí následující: Kdo si nechá postavit dům podle určených plánovacích detailů od určených odborníků, bude za svůj dům v testu blower door odměněn nejlepším hodnocením.

Dvouplášťová stěna se skládá ze tří vrstev. Každá z nich přebírá důležitou funkci a pouze společně spojují robustnost masivní vnější stěny s vynikající tepelnou izolací:

1. zadní stěna je nosnou stěnou, tj. základní konstrukční hmotou.
2. izolační vrstva přebírá funkci nárazníkové zóny mezi vnějším a vnitřním klimatem. Může mít tloušťku až 20 cm. Kromě toho však existují fyzikální limity pro úspory energie při použití většího množství izolace.
3. Obkladová cihla z mrazuvzdorných cihel tvoří fasádu a trvale chrání zadní stěnu a izolační vrstvu před všemi povětrnostními vlivy a vlivy prostředí. Má také vyrovnávací účinek na teplotu. Izotermická křivka na obrázku dokumentuje absenci tepelných mostů Teplotní obrázek symbolizuje vysokou úroveň tepelné ochrany a izolační materiály minerální vata a polyuretanová izolace.

Pro klima a životní prostředí

Kdo staví z cihel, staví udržitelně. Pevně postavené domy z cihel mají velmi dlouhou životnost a odpovídajícím způsobem nižší náklady na modernizaci. To je jeden z důvodů, proč odborníci tvrdí že, kritérium obnovitelných surovin již není dostatečným měřítkem pro ekologickou výstavbu.

Také čtěte: Pasivní domy z cihel – 1. díl: Budování udržitelných budov pro budoucnost

Důvodem je skutečnost, že tepelně izolační systémy používané na omítaných fasádách je obvykle nutné po pěti až deseti letech znovu natřít a každých 25 let zcela vyměnit. Poté musí být zlikvidovány jako nebezpečný odpad. Naproti tomu pevný cihlový dům vydrží mnoho desítek let.

Cihly jako přírodní stavební materiál lze bez problémů recyklovat i po 100 letech a ostatní části dvouplášťové zdi jsou rovněž plně recyklovatelné. V jejich konstrukci bez použití chemických látek jsou všechny stavební materiály od sebe čistě odděleny a nejsou slepeny jako v kompozitním systému. Kromě toho cihlový dům nezatěžuje životní prostředí biocidy ani konzervačními látkami na dřevo. Tyto toxické koktejly se pravidelně aplikují na omítky a dřevěné fasády, aby je chránily před řasami a nečistotami.

Škodlivé látky se uvolňují do životního prostředí prostřednictvím dešťové vody a znečišťují vodu a půdu. Vzhledem k tomu, že není nutná žádná údržba, jsou dvouplášťovécihlové stěny ve střednědobém horizontu výrazně levnější než jednoplášťová řešení. A z dlouhodobého hlediska jsou nízké dodatečné náklady na stavbu navíc odměněny prokazatelně vyšší hodnotou domu při dalším prodeji.

Udržování si přehledu a kontroly

Skleněné a nástěnné plochy používejte s rozumem. Ti, kteří se rozhodnou pro cihlu, si zajistí zdravé vnitřní klima. Důležitou výzvou pro architekta je orientace velkých okenních ploch na jih a jejich dobře odměřené využití na zbývajících stěnách domu.

Kdo by nechtěl mít v létě příjemný chládek a v zimě příjemné teplo? Cihla z přírodního materiálu v kombinaci s dvouplášťovou stěnou umožňuje celoroční příjemné teploty. Vlhkost a plísně nemají šanci, a dokonce i hluk z ulice zůstává venku.

Cihla jako přirozená klimatizace. Za svůj příjemný a vyrovnávací účinek na vnitřní klima vděčí cihla velké akumulační hmotě, která je optimálně podpořena pevně postavenou a dokonale izolovanou dvouplášťovou stěnou. V zimě zůstává chlad venku a v létě cihla přes den ukládá teplo a v noci ho uvolňuje zpět do venkovního vzduchu. I v horkých letních dnech tak zůstává příjemně chladný bez klimatizace. Kromě toho je cihla jako pálená hlína takříkajíc prodyšná.

Cihly v interiéru vyrovnávají rozdíly ve vlhkosti a nedávají tak plísním a roztočům prakticky žádnou šanci, a to ani při stoprocentně utěsněných oknech a dveřích. Díky lícovým a klinkerovým cihlám mohou místnosti doslova dýchat. Přirozená výměna vzduchu a vlhkosti vytváří skutečně zdravé a přirozené životní klima.

Nesmíme zapomenout na hlukovou a zvukovou izolaci. I zde spočívá tajemství ve vícevrstvé struktuře: funguje jako systém hmota-pružina-masa-vibrace. Masiv různé tloušťky a hmotnosti rozbíjejí zvukové vlny a zabraňují rezonanci. K tomu se přidává účinná ochrana proti dešti, která optimálně chrání izolaci a zadní zdivo.

Nepřehlédněte: Pasivní dům je vynikající bydlení, ale musí se správně nastavit

Jen neudělat chybu

Rozhodnete-li se pro dvouplášťovou stěnu a cihlu, položíte základ pro pocitově dobrý dům, který splňuje nejvyšší standardy úspory energie a udržitelnosti a je postaven tak, aby vydržel po generace.

V moderních koncepcích pasivních domů se prosklené plochy a pevné stěny inteligentně propojují. Skleněné plochy jsou symbolem světla a sluneční energie. Žádné okno však nemůže být tak dobře izolováno jako pevná stěna.

Například součinitel prostupu tepla U okna v pasivním standardu dnes činí přibližně 0,80 W/(m2 K), ale součinitel prostupu tepla U dvouplášťové stěnové konstrukce je nižší než 0,15/(m2 K). V porovnání se zdivem izoluje sklo 5 až 6krát hůře. Účinky jsou patrné po celý rok. V létě běží chladicí systém v domě s příliš velkou okenní plochou na plné obrátky, aby se místnosti nadměrně nepřehřívaly. V chladném období je potřeba více topit.

Důležitým mottem při architektonickém plánování proto musí být: navrhnout kompaktní budovu s rozumným poměrem ploch oken a stěn. Jižní orientace dobře dávkovaného počtu oken v kombinaci se žaluziemi umožňuje rozumné využití sluneční energie.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *