Co jsou to cihly? Jaké jsou typické formáty a rozměry? Jaké jsou cihlové obklady? Kolik stojí cihly v Německu? Cihla je uměle vyrobený zdicí blok z keramického materiálu (hlíny). Cihly jsou tvarované stavební bloky, které se tradičně tvarují ručně, dnes většinou strojově, do pravidelného, obvykle krychlového tvaru a poté se tvrdě vypálí. Díky jednotnosti cihel lze stavět pravidelné zdivo.

Jednotnost je zaručena normami, které jsou shodné pro celou EU. Jen se v různých státech označují jinak a aby to nebylo jednoduché, mají i rozdílní čísla, čímž často dochází k mnohým nedorozuměním. Například je možné se setkat na tuzemských stavbách v pohraničí s produkty německých cihelen. Zde proto můžeme vidět označení DIN kdežto u nás je to ČSN. Pro úplnost uvádíme, že německá norma DIN 105-100 z roku 2012 byla zrušena a nahrazena normou DIN 105-41 z 1. 1. 2019 a normou DIN 105-4 také z 1. 1. 2019. Norma DIN 20000-401 je z 1. 1. 2017 je platná.

Proto jsou cihly pro zdění ideální

Když mluvíme o cihlách, máme obvykle na mysli načervenalé, často plné cihly. Podle toho, jak jsou cihly při zdění tvarovány a uspořádány, má zdivo různý vzhled.

Cihla nemusí být vždy červená jako cihla. Lidé vyrábějí cihly z hlíny nebo jílu (keramické suroviny) již tisíce let, dlouhou dobu ručně, od dob industrializace však mechanizovaně. Aby se vytvarované cihly zpevnily, suší se na vzduchu, pálí nebo vypalují. Výsledkem různých způsobů kalení jsou cihly různé kvality a použití.

Cihly mají mnoho výhod: poskytují dobrou zvukovou a protipožární ochranu a také dobrou tepelnou izolaci. I v monolitické cihlové konstrukci bez dodatečné vnější izolace zajišťují nízkou spotřebu energie na vytápění.

Také čtěte: Primární rozhodnutí: Jaký stavební materiál vybrat?

Cihly dokážou velmi dobře akumulovat teplo a uvolňovat ho s časovým zpožděním. Působí tak jako teplotní nárazník. Póry v jílu rovněž absorbují vlhkost a po zahřátí ji opět uvolňují. To má v interiérech cihlových domů dodatečný chladicí účinek.

Hliněné cihly mají díky svým dobrým stavebně-fyzikálním vlastnostem, které vycházejí i z přirozenosti čistého stavebního materiálu, pozitivní vliv na životní klima. I omítnutá cihla zajišťuje v domě příjemné životní prostředí, protože neobsahuje škodlivé látky a dokáže regulovat vlhkost vzduchu a teplotu v místnosti.

V neposlední řadě je zdivo díky cihlám trvanlivé a zachovává si svou hodnotu. Stěna z jednoho materiálu z moderních a snadno zpracovatelných rovinných cihel boduje i dobrým poměrem ceny a výkonu.

Exkurz do pojmů

  • Zděná cihla. Zděná cihla je souhrnné označení pro ty druhy cihel, které se podle svého formátu a kvalitativních vlastností používají k výrobě nosných, ztužujících a výplňových zdí. Cihly se obvykle vyrábějí mokrým vytlačováním na extrudéru, vzácněji suchým vytlačováním na rotačním nebo tlakovém lisu. Občas se ještě používá starý postup ručního tvarování.
  • Opěrná cihla. Opěrná cihla je souhrnný název pro cihly zděné z cihel, u nichž není požadována mrazuvzdornost. Podkladové cihly se používají u zdiva, které je obloženo, omítnuto nebo opatřeno jinou ochranou proti povětrnostním vlivům.
  • Lícová cihla. Lícová cihla je souhrnné označení pro cihly, u nichž je požadována mrazuvzdornost. Lícové cihly se používají pro obnažené zdivo a obklady.
  • Klinker. Klinkerové cihly se pálí, dokud se nespálí; je vyžadována mrazuvzdornost. Průměrná pevnost v tlaku musí být nejméně 350 kp/cm2. Průměrná hustota slínku nesmí být nižší než 1,9 kg/dm3. Slinky jsou zpravidla jen mírně savé. Slinek se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickým a chemickým vlivům.
  • Obkladová cihla. Obkladová cihla je souhrnné označení pro všechny cihlové výrobky, které jsou vhodné pro obklad stěn.

Suroviny, výroba a složení

Suroviny. Hlína a jíl slouží jako suroviny pro výrobu cihel. Jíl vzniká přirozeným zvětráváním hornin, například žuly. Je schopen absorbovat velké množství vody, stává se plastickým a tím i poddajným. Když hlína schne na vzduchu (sušení na vzduchu), ztrácí přebytečnou vodu a tvrdne. To z ní činí ideální stavební materiál: pomocí forem lze z hlíny vyrobit rovnoměrně tvarované cihly.

Chudý jíl do hlíny. Hlína z jíloviště je „tučná“: musí se upravit, aby se mohla dále zpracovávat. Toho se mimo jiné dosáhne přidáním 30 až 80 % písku do hlíny, takže se z ní stane jíl. Pokud by se tak nestalo, hlína by se během výpalu velmi smrštila, což by způsobilo, že by cihly popraskaly a staly by se nepoužitelnými. Příliš chudou hlínu však nelze zpracovávat, protože se špatně tvaruje a ani vypálením by nezískala dostatečnou pevnost.

Mohlo by vás zajímat: 7 důvodů, proč postavit dům z cihly

Jílové póry pro vyšší izolační výkon. U cihel s nižší hustotou (méně než 1,0 kg/dm3), které mají být použity jako vnější tepelně izolační prvky, se do hlíny přidávají hořlavé složky, jako jsou piliny, papírová vlákna a polystyren. Během výpalu tyto příměsi hoří a vytvářejí plyny, které v hlíně zanechávají vzduchové dutiny.

Odborné znalosti: Objemová hmotnost cihly je hmotnost suché cihly v poměru k jejímu objemu včetně dutin. Hustoty surových cihel 1,0, 1,2, 1,4 a 1,8 kg/dm3 jsou normalizované. Hustota surového tělesa je naopak hmotnost suché cihly v poměru k objemu bez dutin. U slínku je hustota surového tělesa (spodní hranice střední hodnoty) standardizována na 1,9 kg/dm3.

Sušení a vypalování

Cihly sušené na vzduchu jsou rozměrově stabilní a trvanlivé pouze do té doby, dokud jsou suché. To znamená, že nepálené hliněné cihly lze kdykoli znovu vyrobit z plastické hmoty namočením do vody. Tuto vlastnost hlína/jíl ztrácí až po vypálení. Během výpalu se z hlíny/jílu vytlačuje chemicky vázaná krystalizační voda (hydrát).

Před vypálením tvarovaných polotovarů je třeba je nejprve vysušit. Vysušené cihly se přepravují samohybnými vozy do tunelové pece, kde se během 1 až 3 dnů vypálí při teplotě přibližně 1000 °C.

Pokud by se cihly vypalovaly při vyšších teplotách, jejich povrch by se při teplotě kolem 1100 °C začal tavit (odborný termín: slinování) – vznikly by tak slinkové cihly. Jejich pevnost je vyšší než u běžných cihel a jsou také odolné proti mrazu.

Čtěte také: Domy z cihel prospívají člověku i přírodě

Formáty, rozměry a normy

Klasicky je cihla podlouhlý krychlový tvar, jehož rozměry nebo formát odpovídají určitému poměru:
Největší délka hrany (délka) je obvykle o něco větší než dvojnásobek průměrné délky hrany (šířky). Rozdíl odpovídá šířce svislé spáry (tupý spoj). S ohledem na spáru odpovídá jedna podélně položená cihla (nosník) přesně dvěma příčně položeným cihlám (vazníkům).

Postupem času se vyvinulo mnoho formátů cihel, např. pro 30 cm silné zdi, ale zejména pro obklady (např. císařský formát, klášterní formát, oldenburský formát, hamburský formát atd.). Obecně lze říci, že nejčastějším poměrem 4 : 2 : 1.

Výběr historických a současných rozměrů cihel především v Německu:

OznačeníPůvod Délka x šířka x výška
Starý rakouský formátRakousko, Česká republika29 cm x 14 cm x 6,5 cm
Staroegyptský formátEgypt33 cm x 16 cm x 10 cm
Bavorský formát 1Německo, Česká republika29,5 cm x 14,5 cm x 6,5 cm
Bavorský formát 2Německo34 cm x 16,5 cm x 7 cm
Tenký formátNěmecko24 cm x 11,5 cm x 5,25 cm
ElbformatNěmecko23 cm x 11 cm x 5,2 cm
Anglický formátAnglie21,5 cm x 10,25 cm x 6,5 cm
Fríský formátNěmecko 20,6 cm x 10 cm x 5,1 cm
Hamburský formátNěmecko 22 cm x 10,5 cm x 6,5 cm
Klášterní formátNěmecko 28 až 30 cm x 14 až 15 cm x 9 až 10 cm
Standardní cihla 1Švýcarsko25 cm x 12 cm x 6 cm
Standardní cihla 2Švýcarsko30 cm x 9 cm x 6 cm
Standardní cihla 3Švýcarsko32 cm x 12 cm x 6 cm
Standardní cihla 4Německo24 cm x 11,5 cm x 7,1 cm
Standardní cihla 5Rakousko, Rusko, Maďarsko25 cm x 12 cm x 6,5 cm
Oldenburg formátNěmecko 22 cm x 10,5 cm x 5,2 cm
Císařský formát z roku 1872Německo25 cm x 12 cm x 6,5 cm

Základem většiny uvedených formátů byl tzv. modul, krychle složená ze šesti cihel normálního nebo osmi cihel tenkého formátu (včetně tloušťky spár), jejíž délka hrany se rovnala délce hrany cihly. Ostatní rozměry cihlových krychlí byly stanoveny na základě odečtení předem definované tloušťky spáry.

Přehled typů cihlové vazby

Zdivo se vždy staví na vazbu, bez ohledu na konstrukci stěny. Toto převázání cihel po vrstvách je nezbytné pro rozložení svislého zatížení působícího na stěnu po celé délce stěny, a tím pro zajištění její únosnosti. Rozměr přeplátování závisí mimo jiné na použitých rozměrech cihel a přeplátování může být provedeno v různých provedeních.

  • Natahovací vazba. Při natahovací vazbě se cihly kladou na sebe s podélným posunem tak, aby tloušťka stěny odpovídala šířce cihel.
  • Příhradová vazba. Příhradová vazba se vyznačuje tím, že cihly jsou uspořádány příčně posunutě, přičemž tloušťka stěny vyplývá z délky cihel.
  • Bloková vazba. V blokové vazbě se střídají vazby natahovací a vázací. Tupé spoje jednotlivých typů spojů jsou vždy nad sebou.
  • Křížová vazba. Při křížové vazbě jsou jednotlivé vrstvy natahovací vazby uspořádány také vzájemně posunutě, takže tupé spoje pouze každé druhé vrstvy natahovací vazby jsou nad sebou.
  • Divoká vazba. Jedná se o divoké, nepravidelné uspořádání zdicích prvků, ale je třeba dodržovat určitá pravidla: Tupé spoje musí být odstupňovány po 1/4 cihly, aby nevznikaly stupně. Měly by být uspořádány maximálně 3 až 4 kroky. Hlavy (vazby) nesmí být nad sebou ve více než šesti polích.

Kromě toho existuje několik dalších typů vazeb (hlavičková, křížová, gotická, holandská, slezská, vlámská, krysařská atd.), které však mají pouze druhotný (historický) význam, a proto se jim nevěnujeme.

Související článek: Jak se staví z cihel: Vazba cihel

Náklady a ceny cihel

Ceny cihel se liší v závislosti na materiálu, tvaru, velikosti a zpracování. Další současnou vlastností je i rychle se měnící cena. Pro srovnání uvádíme německé ceny z poloviny roku 2020.

Přehled cen jednotlivých cihel nakupovaných po paletách:

CihlaRozměry (délka x šířka x výška)Cena za kusCena za m2
Bloková cihla (8DF)37,2 x 24,0 x 23,8 cm1,79 EUR15,17 EUR
Bloková cihla (12DF)37,2 x 24,0 x 23,8 cm2,20 EUR24,72 EUR
Bloková cihla (12DF)30,7 x 30,0 x 23,8 cm2,20 EUR30,14 EUR
Fasádní cihla (7 drážek)24,0 x 11,5 x 7,1 cm0,80 EUR47,06 EUR
Fasádní klinker (plná cihla)24,0 x 11,5 x 7,1 cm1,30 EUR48,15 EUR
Cihla plná (NF)24,0 x 11,5 x 7,1 cm0,70 EUR41,18 EUR
Vertikálně děrovaná cihla (2DF)24,0 x 11,5 x 11,3 cm0,55 EUR20,37 EUR
Vertikálně děrovaná cihla (NF)24,0 x 11,5 x 7,1 cm0,50 EUR29,41 EUR
Vertikálně děrovaná cihla (3DF)24,0 x 17,5 x 11,3 cm0,80 EUR29,63 EUR
Tepelně izolační cihla (0,07 W/mK)24,8 x 24,0 x 24,9 cm3,95 EUR3,95 EUR
Tepelně izolační cihla (0,07 W/mK)24,8 x 36,5 x 24,9 cm5,54 EUR5,54 EUR
Tepelně izolační cihla (0,07 W/mK)24,8 x 49,0 x 24,9 cm7,46 EUR7,46 EUR

Stejně jako u mnoha jiných stavebních materiálů platí, že při odběru většího množství je vždy k dispozici množstevní sleva. Většinou musíte cihly stejně kupovat po paletách. Pokud si objednáte celý náklad cihel, ušetříte často ještě více, protože tím ušetříte na přepravních nákladech.

Je také vhodné věnovat pozornost tomu, kolik nakonec stojí metr čtvereční zdiva. Pak může být cihla s vyšší jednotkovou cenou v konečném důsledku levnější na m2 než cihla s levnější jednotkovou cenou na začátku.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *