Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Dům v příměstské části Prahy, který jsme navštívili, vyniká v mnoha věcech. Na první pohled je zřejmé, že majitelé neponechali nic náhodě a spolu s projektantem vytvořili dům splňující nejvyšší funkční i estetické nároky, který poskytuje optimální prostor pro život čtyřčlenné rodiny. Pro stavební konstrukci majitelé zvolili zdicí systém Porotherm. Obvodové zdivo je tvořeno z cihel Porotherm T Profi380 mm, plněných minerální vatou.

Rodina sice původně obývala rodinný dům v Kolovratech, ale nebyli tam úplně spokojeni. Cesta k novému bydlení však nebyla krátká ani jednoduchá.

„Důležitým mezníkem pro nás bylo seznámení s architektem Luďkem Rýznerem, majitelem a zakladatelem společnosti OK Plan Architects. Později jsme se setkali a probírali jsme s ním možnosti přestavby našeho stávajícího domu v Kolovratech. Vymýšleli jsme různé varianty, ale nakonec se nečekaně objevila možnost koupit pozemek v příměstské části Prahy, v lokalitě, kde se nám moc líbilo, ale kde už pozemek neseženete. Výjimečnost celé koupě dokazuje i to, že pozemky pod celou naší ulicí byly prodány během dvou dnů,“ říká majitelka domu.

Pozemek byl velkým oříškem

Pozemek byl poměrně malý, což působilo pro budoucí stavbu jisté omezení. Majitelé určitě věděli, že nechtějí patrový dům, takže před architektem stála výzva, jak se s touto situací vypořádat. Práce na návrzích i projektu se chopil Ing. arch. Jiří Vincenc, vedoucí pražské pobočky společnosti OK Plan Architects. Vzniklo asi padesát variant řešení. Z finančních i praktických důvodů majitelé škrtli podsklepení, hlavně aby se vyhnuli problémům se spodní vodou. „Důvodem, proč stavět nový dům, bylo i to, že jsme každý měli svou osobní historii, takže nový dům budovaný společně jsme vnímali jako novou etapu našeho společného života, jako životní restart,“ doplňuje paní domu.

„Manžel se věnuje tradiční vědě o energiích krajiny, což se také projevilo v koncepci domu, ale také jsme chtěli žít víc ekologicky, omezit dopravu auty a víc využívat místní dopravu. Původně jsme zvažovali různá místa, kde bychom chtěli žít, například Šumavu, Třeboň, Novohradské hory nebo Jizerky, ale nakonec jsme zakotvili zde v příměstské části Prahy. Díky tomu to máme kousek do města, ale prakticky žijeme na venkově obklopeni přírodou. Architekti Rýzner a Vincenc to s námi měli poměrně těžké, protože na jedné straně obdivujeme jejich projekty, ale na straně druhé jsme měli svoji vlastní představu, a tak jsme mnoho věcí poměrně dlouho ladili a precizovali. Chtěli jsme bezbariérový a bezúdržbový prostor k životu, aby nás dům neomezoval a neubíral nám zbytečně volný čas, a my se mohli věnovat relaxaci,“ říká paní domu.

Nepřehlédněte: Porotherm pomohl vytvořit ideální bydlení

Dům otevřený do zahrady

Hmota stavby je průnikem dvou jednoduchých kvádrů do tvaru písmene L, vyšší kvádr slouží jako vstup a hlavní obytný prostor domu, zatímco v nižším kvádru je situována klidová část – pokoje dětí a ložnice rodičů. Celková konfigurace domu odcloňuje klidovou část od přilehlé komunikace a otvírá dům do zahrady poskytující dostatek soukromí. Na hlavní hmotu domu v úrovni střešních a stropních desek navazují konzoly přístřešků terasy a parkovacího stání. Konzoly jsou částečně staticky podepřeny ocelovými sloupy tvaru „V“.

Projdete-li hlavními dveřmi do domu, ocitnete se v zádveří. Zde se nachází stěna z vestavěných skříní, která maskuje vchod do technické místnosti s kotlem, bojlerem a centrálním vysavačem. Hlavním komunikačním prvkem v domě je dlouhá chodba. Na levé straně chodby vedou dveře do dvou dětských pokojů, před každým z nich je na chodbě vestavná skříň, sloužící jako šatní, takže prostor pokoje není zbytečně omezován úložnými prostory. Z každého pokoje se dá vyjít na terasu.

Následuje rodičovská část, s předsíní a samostatnou koupelnou. V předsíni měly být původně také vestavné skříně, ale místo nich zde vznikla malá pracovna. Za ložnicí, kde měl být venkovní sklad dřeva, vznikla šatna, dveřmi spojená s ložnicí.

TZB v objektu

Hlavním zdrojem tepla v domě je plynový kotel, který ohřívá podlahové teplovodní topení. S teplou vodou pomáhají dva deskové solární kolektory, spojené přes výměník s nádobou na vodu. Během sezony kolektory přihřívají i vodu v bazénu. V domě je do každé místnosti rozvedena klimatizace Samsung, která může i přitápět. Jako záložní zdroj tepla poslouží krbová vložka umístěná v hlavní obytné místnosti.

Technické údaje
Plocha pozemku: 542 m2
Obestavěná plocha: 189 m2
Stavební konstrukce: zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo z cihel Porotherm T Profi380 mm, plněných minerální vatou, stropy a některé stěny z litého betonu
Výplně otvorů: okna a dveře Bleiwert, elektrické předokenní žaluzie na dálkové ovládání s pohony Somfy
Vytápění a technologie: ústřední podlahové teplovodní, plynový kotel, krbová vložka Stuv, solární kolektory, klimatizace Samsung
Bazén a zastřešení: Albixon
Autor: Ing. Arch. Jiří Vincenc, OK PLAN ARCHITECTS s. r. o.

Tip: Podívejte se na další domy od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *