Zejména našem severním pohraničí, ale především v hanzovních městech na severu Evropy (od Brestu až po Tallinn) upoutají pozornost červené fasády s odhaleným zdivem. Klinkerové cihly, cihly a tvárnice jsou si podobné vzhledem i výrobou, přesto je mezi nimi velký rozdíl. Zde se dozvíte více informací o výrobě a použití.

Odkryté zdivo je v současnosti opět v módě, stejně jako cihly, klinker a dlaždice. Jsou na mnoha místech charakteristické svými červenohnědými fasádami. Přestože se často používají jako synonyma, rozdíly jsou pevně definovány. Společné mají originální materiály potřebné k jejich výrobě.

Cihly – starobylý stavební materiál

Cihly jsou považovány za nejstarší prefabrikovaný stavební materiál v historii lidstva. Nejstarší cihly byly vykopány na území dnešního Jericha a jsou staré asi 7500 let. V dřívějších dobách se vyráběly z hlíny nebo jílu a sušily se na slunci nebo se vypalovaly a tvrdily v pecích. Kameny se pak navršily na hromadu a vytvořily zeď, tzv. „obklad“. Tato metoda se dodnes příliš nezměnila. Přitom termín „cihly“ není zcela správný, protože na rozdíl od cihel se nepálí, ale suší.

Podobnosti mezi slínkem a cihlou

Než se začneme zabývat rozdíly, je třeba se podívat na společné vlastnosti slínku a cihel. Ne nadarmo si mnoho lidí tyto materiály plete. Obě se vyrábějí z jílových minerálů nebo hlíny a vypalují se v peci. Vzniká tak stabilní, odolný a izolační stavební materiál, který zároveň dokáže akumulovat a uvolňovat vlhkost – alespoň v případě cihel. Klinkerové cihly se vztahují ke speciální formě cihel. Všechny klinkery jsou tedy také cihly, ale ne naopak.

Rozdíl mezi slinkovými cihlami a cihlami

Klinkerové cihly a cihly mají mnoho společného, ale je zde také zásadní rozdíl: Klinkerové cihly se pálí při teplotách až 1200 stupňů Celsia, zatímco cihly se pálí při 800 až 1100 stupních. Při výrobě slínku je důležitý tzv. modrý jíl, jíl bohatý na hlinitokřemičitany, který umožňuje extrémně vysoké teploty výpalu. Tento proces se také nazývá „spékání“.

Během tohoto procesu se povrch taví a tvrdne, zatímco slín si ve středu zachovává svůj tvar. Póry klinkerové cihly jsou na vnější straně uzavřeny procesem pálení, takže je cihla obzvláště tvrdá, trvanlivá a odolná vůči vlhkosti a povětrnostním vlivům. Cihly jsou také obecně levnější než slínkové cihly, protože mají nižší výrobní náklady.

Čtěte také: Lícové zdivo Terca: Dopřejte svému domu jedinečnost

Různá použití cihel a slinutých cihel

Vzhledem k tomu, že povrch klinkerových cihel je natavený, nemají cihly tak otevřené póry jako běžné cihly. Protože jsou klinkerové cihly tvrdší a odolnější proti vodě, hodí se pro zdění na volném prostranství a někdy i pro podlahové krytiny. Navíc se velmi snadno čistí.

Cihly se vyznačují pórovitou strukturou, a proto mohou lépe absorbovat vlhkost – a také ji opět uvolňovat. Pouze pro fasádu jsou cihly méně vhodné, alespoň ne bez další vrstvy omítky. V opačném případě může do cihel proniknout vlhkost a poškodit materiál během mrazů.

Co jsou to cihly?

Když se řekne cihla, mnoho lidí si nejprve vybaví středověké stavby s načervenalým leskem. Zejména v jižním Německu a Švýcarsku se tento termín používá alternativně pro cihly nebo dlaždice. Protože se cihly často pálí „jen“ při 900 stupních Celsia, jsou méně odolné a mají větší póry. Proto rychle nasáknou vodou a obvykle jsou omítnuté.

Dům s klinkerovou fasádou

Klinkerová fasáda je ochranným pláštěm domu – nezničitelná a prakticky bezúdržbová po celou dobu životnosti domu. Vzdoruje větru a počasí, horku i mrazu. Jedná se o vnější část moderní dvouplášťové stěnové konstrukce. Hovorově se jim říká například klinkerové cihly nebo keramické klinkerové cihly, lícové cihly, cihly, ručně tvarované lícové cihly nebo ručně vyráběné cihly. Společné mají to, že jde o přírodní produkty vypálené při teplotě přes 1000 °C z čisté hlíny. Žádné vápno, žádný cement, žádná pojiva.

  • Vyžadují klinkerové fasády čištění a údržbu?

Klinkerová fasáda nevyžaduje žádnou údržbu, žádný nový nátěr. Špínu, která je na rustikálním klinkeru prakticky neviditelná, lze nanejvýš jednoduše odstranit trochou vody a drhnoucím kartáčem. Pokud se po letech jednotlivé kousky malty uvolní, lze je vyškrábat a snadno doplnit. Pokud je však nová budova dobře dokončena, sotva to něco změní.

  • Kolik stojí klinkerové fasády?

Klinkerová fasáda se v drsným klimatem osvědčila po mnoho let. Zde je běžné zdění z klinkerového zdiva. Ale i v jižněji položených regionech se trvanlivá cihlová fasáda prosazuje u masivních domů od stylu Bauhaus až po venkovské domy.

Náklady na metr čtvereční klinkerové fasády se pohybují kolem 120-150 eur, včetně nákladů na práci, materiál (klinker, malta, kotvy…) a potřebnou izolaci. Náklady se však mohou regionálně lišit.

  • Klinkerová fasáda – konstrukce s dvouplášťovou stěnovou konstrukcí

Dvouplášťová stěnová konstrukce se skládá z nosného vnitřního zdiva (např. z termobloků, vápenopískových cihel, pórobetonu) a vnější, ochranné a dekorativní klinkerové fasády. Nosné vnitřní zdivo přebírá zatížení podlah nebo krovu. Slinkový plášť nemá nosnou funkci. Chrání zadní zdivo před povětrnostními vlivy (např. silným deštěm) a především by měla vypadat krásně se svými živými cinkrlátky. Vnitřní a fasádní zdivo jsou vzájemně spojeny tzv. vzduchovými kotvami z nerezové oceli.

Nepřehlédněte: Jaké jsou přednosti lícových materiálů?

  • Zateplené a nezateplené stěnové konstrukce pro klinkerové fasády

Existují dvě možnosti dvouplášťové konstrukce: Izolované a neizolované. Pokud se podaří dosáhnout dostatečné tepelné izolace zadního zdiva z tepelněizolačních cihel, zůstane vzduchová vrstva mezi cihlami zdiva a fasádním klinkerem nevyplněná. Pokud jsou pro zadní zdivo použity cihly, které nemají dostatečné izolační vlastnosti, dutina se zcela nebo částečně vyplní izolačním materiálem.

Kompletní výplň se pak označuje jako izolace jádra. Tloušťku izolace potřebnou pro daný dům vypočítá architekt. Díky tomu lze snadno vytvářet masivní stěnové konstrukce pro pasivní montované domy nebo dokonce plusové energetické domy.

  • Tepelná izolace klinkerové fasády – jaké jsou její zvláštnosti?

Dvouplášťová stěna se vyznačuje oddělením funkcí svých součástí. To znamená, že ji lze velmi variabilně přizpůsobit požadavkům, a to i s ohledem na tepelnou izolaci. Vysoce izolační, ale relativně tenké termobloky pro nosnou stěnu v kombinaci s dodatečnou izolací umožňují vytvářet masivní, výborně izolující, a přitom štíhlé stěnové konstrukce. Klinkerová cihla poskytuje díky své hmotnosti dodatečnou zvukovou izolaci. Pevná vnější stěna slouží v horkých dnech také jako teplotní nárazník.

  • Moderní klinkerová fasáda v různých barvách a površích

Obkladové cihly jsou někdy hrubší, jindy hladší, děrované nebo neděrované, řezané z lisovaného pramene, jednotlivě vytloukané do tvaru nebo protlačované ocelovými rámy pomocí razidla. Pro mnoho stavitelů jsou důležité především krásné barvy, povrchová struktura a vzhled cihel, které jsou výsledkem různých jílů a výrobních postupů. Jejich odolnost proti mrazu je vždy samozřejmostí.

  • Jaké jsou výhody a nevýhody klinkerové fasády?

Klinkerové fasády mají oproti omítaným velkou výhodu, zejména z hlediska trvanlivosti. Navíc klinkerová fasáda dodává každému domu něco navíc. Mají vynikající zvuková, požární a tepelná izolace. Nevýhodou je nutnost vysoce kvalifikované pracovní sily. Výhodou je prakticky žádná údržba a natírání bez napadení řasami a plísněmi.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *