Ve dnech 28. – 30. 11. 2022 proběhlo setkání v rámci Evropských keramických dnů v Bruselu. Na půdě Evropského parlamentu proběhlo jednání v rámci EPCF (European parlament ceramics forum) kde bylo registrováno 130 účastníků.

Jednání bylo rozděleno do tří dnů. V pondělí 28. 11. 2022 proběhlo od 15 hodin setkání čelních představitelů Cerame Unie (CU).

V úterý dopoledne probíhalo setkání pracovních skupin PRE – European refractories producers federation, která vznikla v roce 1953 a která zastupuje členy ze 16 zemí a celý sektor zaměstnává více jak 20 000 zaměstnanců, a TBE – Tiles and bricks Europe, která vznikla v roce 1952 v Zurichu a která zastupuje členy ze 22ti zemí plus Norsko, Rusko a Švýcarsko. Zastupuje více jak 700 společností napříč Evropou a v tomto sektoru je zaměstnáno více jak 50 000 pracovníků.

Odpoledne bylo rozděleno na dvě části. V první, která byla navána jako: Revize CPD pro dobře fungující jednotný trh se stavebními výrobky. Tato část byla vedena paní Elisabettou Gualmini, ředitelkou Evropského keramického fóra. Dalšími členy byli Gwenole Coziga, ředitel pro stavebnictví, strojírenství a normalizaci, Sandro Gozi, člen evropského parlamentu, Gerhard Koch ředitel rakouské cihlářské asociace a Miquel-Angel Munar president evropské sanitární asociace. Ve druhé části, která byla vedena paní Inmaculada Rodriguez-Pinero, se zúčastnili pánové Adam Jarubas, člen Evropskéhom parlamentu, Carlos Zorrinho, člen Evropského parlamentu, Jan Havlík vedoucí sekce pro vnitřní trh a konkurenceschopnost Stálého zastoupení ČR při EU, Madis Laaniste politik pro evropskou účinnost, Evropského parlamentu a Roman Blažíček, president Evropské federace dlažeb.

Za Českou republiku se zúčastnil Ing. Jan Fiala, tajemník CSČM a zástupce cihelny Štěrboholy a Ing. Petr Stejskal z firmy Heluz.

Keramický sektor je jeden z energeticky náročných sektorů a je nyní ve velkém ohrožení. Cely vstupů, což je plyn a elektrická energie dramaticky roste. Jen pro ukázku v srpnu 2022 se na burze obchodovala MWh plynu za cenu 244 EUR, (přibližně 5900 Kč/MWh), což je pro zajímavost 16x vyšší cena oproti ceně v II. 2021. Dnes se cena osciluje okolo 130 EUR (přibližně 3150 Kč/MWh) plynu, což je pro zajímavost pouze 6x vyšší cena oproti ceně v II. 2021. Je třeba si uvědomit, že všichni keramici, výrobci dlažeb, sanity, žáruvzdorného materiálu, cihel a tašek hledají úspory, ale ty mají své limity, jinak bude ohrožena kvalita výrobků, a to jistě nikdo nechce. Elektrická energie kopíruje vývoj cen plynu, což je další smutná zpráva pro toto odvětví.

V panelových diskuzích se prolínaly obavy nad dopadem cen na výrobní závody v roce 2023 a nad reakcemi jednotlivých států ke stabilizaci celého průmyslu. Zatím je vývoj v jednotlivých zemích diametrálně odlišný. Porovnejme například návrhy pro český a německý průmysl. Ceny levných energií skončily a ceny levných výrobků také. Budeme se muset nové situaci přizpůsobit všichni.

Vladimír Krenžel

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *