Dodavatel: Heluz cihlářský průmysl, v. o. s.

Snadná dostupnost do většího města, kompletní vybavenost obce a pěkná příroda v okolí – takové jsou většinou požadavky mladých párů při výběru lokality pro stavbu rodinného domu. Dům na svažitém pozemku na kopci nad Loděnicí nabízí majitelům navíc pěkný výhled a pohodlné zázemí pro spokojený život.

Volba místa pro budoucí bydlení byla pro Martina a Simonu Štýberových snadná. Simona pochází přímo z místa, a kromě vybavenosti a dobré dostupnosti je tady hezké prostředí a mnoho cyklostezek. Dům vyrostl na jihozápadním, téměř jižním svahu nad městem. Zadání bylo jednoduché – vytvořit rodinný dům pro mladou rodinu. Žádné zvláštní požadavky na vzhled, jen na počet místností.

„Vzhledem ke svahu se nabízelo posadit dům do terénu tak, abychom využili jeho orientaci a výhledy na Loděnici. S tímto vědomím byla tvořena i dispozice spodního podlaží s hlavním obytným prostorem a kuchyňským koutem. Horní pokoje jsou spíše menší a jejich účelem je poskytnout uživatelům soukromí,“ popisuje plán výstavby architekt domu, Michal Prášil. „Počítali jsme s tím, že převážnou část dne bude rodina trávit v hlavní obývací místnosti spojené s terasou, která na ni téměř po celé délce navazuje.“ Svažitý pozemek umožnil také využití prostoru pod garáží k vytvoření dílny, která slouží částečně i jako sklep a sklad.

Přízemí domu se kromě obytné místnosti skládá i z kuchyňského koutu, menší koupelny, Martinovy odpočinkové místnosti a komory pod schody, v níž rodina skladuje převážně potraviny. V patře se nachází ložnice, proti koupelně samostatná šatna a dvě místnosti určené pro budoucí dětské pokoje, jeden z nich nyní slouží pro hosty. Na vybavení interiéru spolupracoval architekt s majiteli jen částečně – společně vybírali například podlahy a obklady.

„Základní koncept rozmístění nábytku v hlavním obytném prostoru klient ctil a obrátil se na mě i s návrhem kuchyňské linky a jídelního stolu. Ostatní kusy nábytku si Martin se Simonou vybrali sami,“ říká Michal Prášil.

Rychlá stavba bez komplikací

Dům byl dokončen za jedenáct měsíců, stavba probíhala bez komplikací, i když ji zpočátku ztěžovalo počasí a vytrvalý déšť, který ze svahu udělal terén nepřístupný jak pro techniku, tak pracovníky. Za nejtěžší považuje architekt asi osazení vybrané varianty domu na pozemek a doladění terénních úprav.

Vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo země/voda, proto bylo potřeba provést i zhruba 80 metrů hluboký zemní vrt. Při porovnání s plynovým kondenzačním kotlem se investice do čerpadla vrátí majitelům zhruba do pěti let.

Kvalitní a důvěryhodný materiál

Dům je nízkoenergetický, což jeho architekt považuje při dnešních cenách energií za rozumný standard. „Současně spolu s majitelem firmy, která realizaci domu zaštítila, sympatizujeme s výstavbou tradičním způsobem, tedy zděnou cihelnou stavbou. Připadá nám přirozenější a mnoha našim společným klientům se jeví i důvěryhodnější,“ říká Michal Prášil. I proto firma Progress project použila ke stavbě domu cihly společnosti Heluz.

„Použitá cihla Family 50 má vynikající tepelnětechnické vlastnosti pro výstavbu jednovrstvého zdiva bez dodatečného zateplování. Sympatické je zvláště to, že dům má možnost dýchat a není uzavřen plastovým obalem z desek z pěnového polystyrenu,“ vysvětluje za stavební firmu její majitel, David Musil.

Jako střešní krytinu vybral architekt s investorem Cembrit. „Volbu hodně ovlivnilo estetické hledisko. Chtěl jsem dosáhnout odlehčení celé hmoty, proto jsme zvolili tuto hladkou krytinu v černé barvě, která dodala domu eleganci a podpořila jeho hmotovou jednoduchost,“ objasňuje architekt. Na fasády a venkovní konstrukce použili sibiřský modřín, jehož dřevo Martin ještě lazurovým nátěrem zafixoval proti stárnutí a šednutí.

Osluněná terasa a zahrada

Dům je postavený záměrně co nejvýše na pozemku, aby mohl být otevřený směrem do zahrady a maximálně tak využil celodenní oslunění. Propojení se zahradou napomáhají velké prosklené plochy, které umožňují i větší prosvětlení hloubky domu.

Na terase tráví rodina hodně času. „Jsme tu skoro pořád, jak nám dvouletý syn a počasí dovolí,“ říká Martin. Místu, kde dům stojí, se prý dříve říkalo Na Hůrce, protože je tu dost větrno a v létě i hodně teplo. „I proto nyní spolupracujeme s architektem na návrhu zastřešení terasy pěknou funkční pergolou, protože slunečník nám už nestačí,“ doplňuje Simona.

Technické údaje
Plocha pozemku: cca 800 m2
Zastavěná plocha: 92,75 m2
Obytná plocha: 131,7 m2
Dispozice: 5 + kk
Konstrukční řešení: betonové základové pasy a základová deska, jednovrstvá zděná konstrukce z cihel Heluz, dřevěný krov, střešní krytina Cembrit, okna a dveře Rehau
Vytápění a ohřev vody: tepelné čerpadlo země/voda, podlahové teplovodní vytápění, nízkoenergetický dům
Projekt a realizace stavby: Ing. arch. Michal Prášil, Progress project, s. r. o.
Heluz cihlářský průmysl, v. o. s., Dolní Bukovsko 295, www.heluz.cz
Autoři:
Ing. arch. Michal Prášil
Jako absolvent Architektury a stavitelství na stavební fakultě ČVUT se Michal Prášil pohybuje samostatně v oboru už šest let. Ve své tvorbě se věnuje komplexním návrhům občanských bytových staveb, převážně však rodinných domů a jejich interiérů. Rád používá přírodní materiály, jako je dřevo a kámen. „Snažím se tvořit jednouché objemy hmotově i konstrukčně. Při komunikaci s klientem sázím na vzájemnou důvěru a osobní přístup,“ říká o své práci.

Ing. David Musil
Je majitelem a duší projekční a stavební firmy Progress project, s. r. o., která byla založena v roce 2009. Společnost se zaměřuje na komplexní návrhy a realizace budov převážně v nízkoenergetickém a pasivním standardu, od rodinných domů po bytové a průmyslové stavby. Firemní motto zní „Žijte aktivně, bydlete pasivně“.

Více na www.progressproject.cz

Zdroj: Můj dům | Foto: Petr Adámek

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *