Cihla je staletími ověřený materiál, který však drží krok s dobou a přizpůsobuje se současným náročným požadavkům. Stále více oceňovanou vlastností je i ekologičnost. Cihly se vyrábějí z přírodních surovin (pálená hlína) a neobsahují žádné chemické přísady. Díky způsobu výroby je cihla trvanlivá a odolná, ale po skončení životnosti ji lze bez problémů recyklovat.

Proč stavět z cihel

Cihlový dům je klasika a vydrží i několik generací. Vlastnosti cihel je posouvají na první příčky v oblíbenosti stavebních materiálů. Technologie výroby – vypalování při vysokých teplotách zaručuje, že cihly jsou bez výrobní vlhkosti. Jsou proto tvarově a objemově stálé, pevné a stabilní. Nezanedbatelnou výhodou je i jejich nehořlavost a tím i dobré protipožární vlastnosti. Mají schopnost akumulovat a regulovat teplo ale i vlhkost v interiéru, čímž vytvářejí příjemné a zdravé prostředí.

Moderní technologie navíc šetří čas a peníze. Běžným postupem je zateplení vnější obvodové stěny z cihel tepelnou izolací – polystyrenem nebo minerální vlnou. Skupina produktů Porotherm Energy+ se však obejde i bez dodatečného zateplení díky svým vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem. Jednovrstvé zděné stěny z cihel Porotherm EKO + Profi s množstvím malých vzduchových dutin a Porotherm T Profi plněné minerální vlnou jsou vhodné pro všechny typy energeticky úsporných domů. Cihly Porotherm T Profi mají díky zabudované minerální vlně při stejné tloušťce lepší tepelněizolační vlastnosti, takže obvodové stěny mohou být tenčí. Tím ušetříte prostor. Jsou vhodné i pro domy s téměř nulovou potřebou energie a dokonce i pro pasivní domy a to bez dodatečného zateplení.

Jak se s cihlou pracuje

Nejen samotné cihly se přizpůsobují současným požadavkům a trendům, ale i způsob zdění. Cihly Porotherm Profi mají broušené ložné plochy, což zaručuje velmi přesnou výšku cihel a dokonale rovné plochy. Pro zdění se používá tenkovrstvá malta nebo zdicí pěna, díky čemuž je zdění rychlé, přesné a jednoduché. Kromě toho snížení spotřeby malty nebo její úplné vyloučení snižuje i množství vlhkosti ve zdivu, což zase zlepšuje tepelně izolační vlastnosti.

Cihla je díky vypalování tvarově a rozměrově stálá, takže vás nepřekvapí objemové změny a tím ani trhliny ve zdivu. Cihly Porotherm mají boční hrany upravené na pero a drážku, které do sebe zapadají. Tím odpadá nutnost použít v těchto místech maltu nebo jiný spojovací materiál. Drážky na lícových plochách zajišťují zase lepší spojení s omítkou.

Čtěte také: Primární rozhodnutí: Jaký stavební materiál vybrat?

Výhodou je komplexní systém

Moderní broušené cihly mají systémové řešení. Kromě základních formátů jsou zde i doplňkové cihly – pro nároží, koncové i poloviční koncové. Bez problémů z nich poskládáte i detaily jako roh domu, parapet nebo ostění okna. Hlavně při obvodových stěnách je vliv dobrého řešení těchto detailů důležitý. Umožňuje minimalizovat tepelné mosty i tepelné ztráty. Díky tomu utratíte méně energie a nemusíte se bát ani vzniku plísní na zdech a vytvoří ideální podklad pro kotvení výplní otvorů v ostěních.

Jaké jsou možnosti zdicích technologií

Při používání cihel Porotherm Profi máte na výběr dva typy zdicí technologie: na zdicí pěnu Porotherm DRYFIX/DRYFIX Extra a na maltu pro tenké spáry Porotherm Profi. S nimi je zdění velmi jednoduché, rychlé a přesné, takže ušetříte čas, materiál a díky tomu i snížíte náklady. A navíc se obejdete bez míchačky. Tenká vrstva spojovacího materiálu se sníženou vlhkostí zaručí eliminaci tepelných mostů a lepší tepelněizolační vlastnosti.

S lepicí maltou Porotherm Profi díky její malé spotřebě utratíte až o 90 % méně materiálu než při klasickém zdění, což znamená i úsporu místa na staveništi.

Při použití zdicí pěny DRYFIX a DRYFIX Extra vám odpadnou starosti se skladováním malty úplně. Manipulace s ní je snadná a pohodlná a extra rychlé zdění vám ušetří až polovinu času.

Při klasických postupech je stavba omezena i počasím – při nízkých teplotách se totiž nedá zdít. Jestliže ale není vyhnutí, opět vám pomůže pěna DRYFIX a DRYFIX Extra, se kterou můžete stavět až do -5 ° C a pro založení slouží zimní zakládací malta do -5°C.

Nepřehlédněte: 7 důvodů, proč postavit dům z cihly

Úskalí stavby v zimě

„Na stavbu v zimě platí omezující podmínky, které – pokud má být stavba na 100 % v pořádku – nejsou vždy zcela splnitelné,“ upozorňuje Jan Huber, DiS., product manager společnosti Wienerberger.

Ne všechen materiál ale vydrží mrazy. Rozbalené palety cihel a pytle s maltou musí být uskladněny v krytých skladech, zdicí pěna alespoň v temperované buňce při teplotě nad +10 °C. Zdicí materiál musí být při zdění suchý. Teplota vzduchu nesmí klesnout pod -5 °C po celou dobu zpracování a tuhnutí malty. Záměsovou vodu do malty je při teplotách pod bodem mrazu nutno ohřívat na přibližně 30 °C. Vyzděné zdivo musíme chránit před deštěm či sněhem nepromokavou fólií a teplota během 14 dní po vyzdění nesmí klesnout pod -5 °C vyjma zdění na zdící pěnu DRYFIX a DRYFIX Extra, které jsou vytvrzené do 1,5 až 5 hodin po aplikaci. Mimochodem – období teplot pod +5°C se nezapočítává do nutné technologické přestávky před statickým zatížením zdiva nebo před omítáním.

Myslete na to, že v zimě je obtížnější dodržet kvalitu stavebních prací, což může mít vliv na deformace konstrukcí vlivem objemových změn a zvyšuje se pravděpodobnost vzniku trhlin v nosné konstrukci, nebo v omítkách.

Zdroj: Wienerberger
Foto: iStock, archiv

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *