Současná situace nejen ve stavebnictví je natolik turbulentní, že začíná platit slavný výrok filozofa Archiméda: Dejte mi pevný bod a já pohnu Zeměkoulí. Pojďme se společně pokusit najít tento pomyslný pevný bod, i když si uvědomujeme, že ani Archimedes nebyl úspěšný. Možná bude tou premisou, právě to, že je vše jinak… Jak současnou situaci vidí výrobci pálených cihel a tašek, kteří jsou sdružení v Cihlářském cechu Čech a Moravy.

Stavební produkce podle Českého statistického úřadu začala reálně meziročně klesat, což potvrzuje celkový trend snižování poptávky. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,2 % stavebních povolení méně, protože developeři začínají vyčkávat s novými projekty. Meziročně bylo zahájeno o 28,6 % bytů méně. Dokončeno bylo o 6 % bytů méně. Zpomalují se totiž dokončovací práce, protože na stavbách stále chybí pracovníci a materiál je drahý. Individuální výstavba i rekonstrukce rovněž začíná zpomalovat, protože ji brzdí i vysoké úroky z hypotečních úvěrů.

Informace z trhu ukazují, že maloobchodní tržby klesají průřezově skoro ve všech odvětvích. Konečných zákazníků chodí méně, a i hobby markety výrazně snižují nákupy. Jak vyplývá ze statistik ČSÚ, začíná se vydávat méně stavebních povolení, developeři, pokud nemusí, odkládají začátek stavby. Věří, že budou klesat ceny materiálů. Lidé, kteří financovali nové byty pomocí hypotéky, si nové byty nepořizují a vyčkávají.

Současná situace je dlouhodobě neudržitelná a pod vším jsou podepsané drahé energie. Klesající počet stavebních povolení se u cihlářů projeví již do konce roku. A to vše za situace kdy, byť drahé, přesto stále fungují dodávky energií a především plynu, který je pro cihláře doslova podmínkou dalšího fungování.

A jak tuto současnou situaci vidí zástupci Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM)?

Ankety se zúčastnili:

  • Andrea Stejskalová, marketingová manažerka HELUZ
  • Jan Fiala, Cihelna Šterboholy
  • Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger.

Odpovídali na následující otázky:

1. Růst cen energií, materiálů, emisních povolenek trvá již déle než rok. Když se podíváte na začátek roku, co jste od roku 2022 očekávali? V čem se to splnilo a co naopak bylo úplně jinak?
2. Existuje pro vás nějaký ten pomyslný „pevný bod“, po kterém volal Archimédes?
3. Ceny cihel vzrostly o 100 procent. Vyrovnala se nabídka s poptávkou?

Odpovědi:

  • Růst cen energií, materiálů, emisních povolenek trvá již déle než rok. Když se podíváte na začátek roku, co jste od roku 2022 očekávali? V čem se to splnilo a co naopak bylo úplně jinak?

Andrea Stejskalová: Na bilancování roku 2022 je příliš brzy. Lze však konstatovat, že nám tento rok přinesl nové nelehké situace, které jsme doposud nepoznali. O to více nás těší, jak dobře se nám podařilo je zvládnout.

Jan Fiala: Tím, že začala válka se vše změnilo. Po zkušenostech s Krymem a okolními republikami, které Rusko anektovalo, nic nenaznačovalo, že budou nějaké zásadní změny. A vše se změnilo. Ceny nabraly neskutečný obrat vzhůru. Po letech klidu, nás čeká výrazné zvýšení nákladů. To jsem si skutečně nepředstavoval.

Roman Busta: Na počátku roku 2022 málokdo očekával válečný konflikt na Ukrajině vyvolaný Ruskem a z toho plynoucí nestabilitu trhu s energiemi, která vygenerovala ke konci léta strmý růst cen plynu i elektřiny. Čekali jsme silný rok v oblasti stavebního trhu, který naváže na rok 2021, ale i to, že poptávka bude postupně zpomalovat.

  • Existuje pro vás nějaký ten pomyslný „pevný bod“, po kterém volal Archimédes?

Andrea Stejskalová: Ano, tímto bodem je pro nás stav, ve kterém se aktuálně nacházíme. Od něj se posouváme dál s cílem trhu nabídnout ještě lepší výrobky a služby.

Jan Fiala: Rodina, kolektiv v našem výrobním závodě. Kolektiv je již skoro 20 let konzistentní. Zažili jsme pár stavebních krizí, tak bychom mohli přežít i tuto.

Roman Busta: Pevný bod se z pohledu aktuálního trhu hledá obtížně, ale pro nestabilní dobu či trh je nutné mít připravené různé scénáře pro chod a řízení firmy. A to máme prodiskutované a připravené. Za mne to lze považovat právě za ten pomyslný pevný bod, protože máme silný tým a víme, kam směřujeme.

  • Ceny cihel vzrostly o 100 procent. Vyrovnala se nabídka s poptávkou?

Andrea Stejskalová: Bavíme-li se o nárůstu 100 procent, porovnáváme aktuální období s rokem 2018. Zásadní roli v růstu cen zapříčinilo nestabilní chování na straně vstupů, které odstartovalo již koncem roku 2021. I tak jsme se v roce 2022 potýkali s vysokou poptávkou, kterou se aktuálně daří plně pokrýt.

Jan Fiala: V našem segmentu malých cihel ten nárůst ceny není zatím tak vysoký, ale razantní je. Nabídka se ještě s poptávkou nepotkala. Domnívám se, že extrémním rokem bude rok 2023.

Roman Busta: Nemohu potvrdit, že ceny cihel narostly o 100 %, to tempo růstu je v průměru spíše poloviční, než uvádíte. Samozřejmě změny cen odráží zejména rostoucí cenu energií. Ve třetím čtvrtletí 2022 mohu potvrdit, že se nabídka a poptávka na stavebním trhu srovnávají.

V pravidelných tiskových zprávách se velice často objevovali i zástupce společnosti KM BETA. Dnes však přinášíme pouze následující zprávu: Na konci prázdnin rozeslal hodonínský výrobce cihel KM BETAsvým zákazníkům e-mail s předmětem: Přerušení výroby. Píše se v něm o tom, jak ceny plynu dopadají na chod této české firmy. KM Beta byla od začátku roku po krachu svého dodavatele nucena nakupovat energie na spotovém trhu. „Vzhledem k tomu, že ceny plynu za megawatthodinu stouply až šestinásobně, došlo k tomu, že se naše výroba stala nerentabilní,“ stojí v dopise a pokračuje: „V tuto chvíli se pro nás situace stala již vysoce nákladnou a nedovoluje nám vyrábět tak, aby to dávalo ekonomický smysl. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli výrobu páleného zdiva Profiblok v nejbližší době přerušit.“

Tisková zpráva ke stažení ZDE

Tisková zpráva

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *