Dodavatel: HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s.

Obálku domu tvoří obvodové zdivo Heluz 30 cm zděné na pěnu. Zateplení je navrženo a provedeno čedičovou vatou 2 x 8 cm mezi dvojitým dřevěným roštem. Přes folii je proveden dřevěný obklad ze sibiřského modřínu s větranou mezerou a povrchovou úpravou olejem Osmo. Viditelné kamenné části jsou obezdívkou z kamenů vybouraných z původních objektů na Vysočině.

Podle vlastního návrhu si postavil cihlový dům na Vysočině pan Jiří. Už na první pohled působí příjemným útulným dojmem, za který může hezká kombinace dřevěných obkladů a obezdívky z přírodního kamene.

Raději si postavit

Původním záměrem bylo pořídit si na Vysočině, kam jezdili nejprve několik let za známým, starší dům. Jak se postupně jejich představy zpřesňovaly, dospěli majitelé k přesvědčení, že již hotový dům by vyžadoval nezbytné opravy a úpravy, které by jeho cenu zvýšily, a stejně by hrozilo, že se budou muset něčemu přizpůsobovat. Řešením tedy byla koupě prázdného pozemku, na němž si postavili dům vlastní, odpovídající zcela přesně jejich přáním a touhám.

Od základů

Spodní část cihlového domu je obezděna přírodními kameny, vybouranými z původních staveb na Vysočině. Při návrhu domu se vycházelo z požadavků rodiny a vlastních zkušeností. Výsledkem je proto přízemní dům s dispozicí 4+1 s prostory pro technické zázemí domu, včetně garáže.

Majitel dům postavil na klasických betonových základových pasech, pro něž bylo třeba v místě vybagrovat potřebné jámy. Pozemek je ovšem na místě, kde před staletími byly doly na železnou rudu, a tak bylo třeba pomocí těžké techniky vydolovat i několik obrovských balvanů, tzv. železňáků. Ty jsou nyní rozptýleny v okolí domu jako hezká dekorace.

Obálka domu

Obálku domu tvoří obvodové zdivo Heluz 30 cm zděné na pěnu. Zateplení je navrženo a provedeno čedičovou vatou 2 x 8 cm mezi dvojitým dřevěným roštem. Přes folii je proveden dřevěný obklad ze sibiřského modřínu s větranou mezerou a povrchovou úpravou olejem Osmo. Viditelné kamenné části jsou obezdívkou z kamenů vybouraných z původních objektů na Vysočině.

Mezi keramickým zdivem a kamenem zděným na beton je zateplení polystyrenem tloušťky 10 cm. Stropem objektu je železobetonová deska nad 1. NP, na které leží tepelná izolace s topnými elektrickými kabely zalitými v anhydritu. Schodiště z dubových fošen je uloženo na ocelobetonové konstrukci, dubové jsou rovněž veškeré prvky zábradlí.

Požadavky na obklad

Protože je dům na území chráněné oblasti, muselo se při návrhu stavby zohlednit požadavek její správy, a uzavřít dům sedlovou střechou, která má sklon 45 stupňů. Navrhl si klasickou trámovou konstrukci s dřevěnými sloupky a hambalky, jež ponechal zčásti viditelné.

Zateplení střechy je provedeno nadstřešní izolací Bramac v tloušťce 14 cm, tepelné izolace jsou spodem doplněny minerální vlnou tloušťky 10 cm. Střešní krytinu tvoří šroubované profily cembrit s oplechováním,” napsal nám čtenář.

Podhledy v interiéru domu pak majitel obložil deskami z masivního dřeva, které použil i v koupelně. Jejich vyznění společně v kombinaci s keramickými obklady si obzvláště pochvaluje, protože místnost příjemně vizuálně proteplují.

Elektřina i krb

Hodinová spotřeba tepla domu je 7,7 kW, v domě se topí pomocí elektrických topných kabelů uložených v podlahách na obou podlažích. Do domu není zaveden plyn, přísun teplé vody zajišťuje elektrický bojler. Rodina čtenáře vaří na elektrické indukční desce.

Příjemnými doplňky, které zvyšují komfort domova, jsou krb v obývacím pokoji a infrasauna v koupelně. Díky nim si obyvatelé domu užívají příjemného tepla i v chladných zimních dnech.

Typ objektu: rodiný dům
Lokace: Vysočina
Měrná potřeba tepla: hodinová spotřeba tepla domu je 7,7 kW
Energetická náročnost: B
Konstrukce: zděná konstrukce s dodatečným zateplením
Použitý sortiment HELUZ: Nosné překlady HELUZ 23,8, HELUZ UNI

Zdroj: Novinky.cz

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *