Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním domě, který je energeticky i ekonomicky úsporný, ekologický, estetický a samozřejmě zdravý? Pokud si myslíte, že takový dům pro vás musí zůstat jen snem, nesmutněte. Wienerberger totiž nabízí řešení i těm, kdo si nemohou nebo nechtějí nechat postavit dům na klíč.

A takových stavitelů je v ČR podle statistiků více než polovina. Proč je vlastně stavění svépomocí u nás tak oblíbené? Důvodů je více. Dílem jde zcela jistě o přežívající návyky z let dávno minulých a o odraz rčení „zlaté české ruce“. Vždyť asi málokde v Evropě bylo kutilství národním sportem tak jako v bývalém Československu. Něco z toho v nás nejspíš zůstalo. Ale vedle historických důvodů jsou tu i ty ryze současné – stavět svépomocí dává možnost mít za přijatelných nákladů plnou kontrolu nad kvalitou materiálu i prací a vytvořit si bydlení skutečně podle vlastních představ. Časově je to sice na začátku náročnější, ale vyhnete se případným nepříjemnostem při reklamacích a opravách. Pokud si myslíte, že ten váš dům snů svépomocí postavit nelze, přesvědčíme vás, že to možné je.

Nový standard pro třetí tisíciletí

Svépomocí lze totiž postavit i ten nejmodernější dům, jaký si vůbec můžete představit. Dům, který je vlastně standardem třetího tisíciletí. Energeticky vyhoví podmínkám domu s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB). Vyniká dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu. Při jeho stavbě jsou použity jen přírodní materiály, díky čemuž minimálně zatěžuje životní prostředí a současně poskytuje to nejzdravější vnitřní klima a pohodu pro vaši rodinu. A přitom všem takový dům není omezen na typové projekty, ale plně uspokojí vaše představy o jedinečném a osobitém bydlení. Přesně takový je dům ve standardu e4, s nímž přišla společnost Wienerberger.

A že i takový dům lze postavit svépomocí, dokazují stránky www.svepomoci.cz, kde můžete stavbu prvního takového domu stavěného svépomocí sledovat krok za krokem, týden po týdnu.

Čtěte také: Stavba ve vlastní režii: Co zvládnete sami a na čem můžete ušetřit?

Co je e4 dům

Základ tvoří moderní konstrukční řešení, na němž se spolu se společností Wienerberger podíleli odborníci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Principiálně je e4 dům založen na jednovrstvé keramické obálce, tedy bez jakéhokoliv dodatečného zateplení. To stavbu zjednodušuje, urychluje a zlevňuje. Wienerberger navíc pro jednovrstvé zdění nabízí špičkové materiály a pro stavebníky svépomocí i propracované stavební postupy. Kvalitní materiál i správná technologie stavby od jejího založení až po finální úpravy jsou totiž nezbytnou podmínkou toho, aby výsledek naplnil veškerá očekávání.

Podmínkou pro e4 standard jsou cihelný systém Porotherm, šikmá střecha s keramickou střešní krytinou Tondach, případně plochá střecha s těžkým stropem Porotherm. Využít lze i lícové zdivo Terca či cihlovou dlažbu Penter. Materiály z rodiny Wienerberger jsou totiž navrženy a vyrobeny tak, aby garantovaly naplnění energetických i ekonomických parametrů e4 domu. Mají vynikající tepelněizolační parametry, vysokou užitnou hodnotu a jsou cenově příznivé.

Koncept se však ve své celistvosti neomezuje jen na samotný dům, ale zabývá se i všemi jeho životními funkcemi. Důraz je proto kladen i na takové detaily, jako je retence nebo akumulace a následné využití dešťové vody či promyšlený systém umožňující bezproblémové třídění odpadu.

Program plný výhod a benefitů

Koncept e4 dům však jde investorům ještě více naproti v podobě programu Wienerberger e4 dům. Ten sdružuje nejen více než 150 certifikovaných e4 projektantů, speciálně proškolených pro navrhování těchto kvalitních cihlových domů, ale také 25 certifikovaných stavebních firem, které vám mohou při některých fázích stavby významně pomoci. Při jejich využití dokáže Wienerberger garantovat kvalitu, termíny i cenu vaší vysněné stavby.

Ale i pokud jste rozhodnuti stavět skutečně vlastními silami, provede vás Wienerberger celou stavbou jako spolehlivý partner. Velkoryse koncipovaný program podpory totiž bere v potaz i český fenomén staveb svépomocí a nabízí všestrannou podporu, zahrnující metodické vedení pro všechny fáze stavby, návodná instruktážní videa, kompletně zpracovaný stavební deník,  nezávislou kontrolu stavby v celém jejím průběhu, odborné zakládání stavby či přednostní dodávky stavebního materiálu z produkce Wienerberger.

Ušetřit lze takřka půl milionu

Jednou z nejčerstvějších novinek, kterou Wienerberger nabízí i svépomocníkům, je poradenství pro dotační titul Nová zelená úsporám, díky kterému může být váš nový dům výrazně levnější, dokonce až o 450 000 korun. A to už se vyplatí.

„V první fázi spojíme zájemce s projektantem e4 domu, který navrhne projekt tak, aby splňoval podmínky jak našeho programu, tak dotačního titulu. Poté naši konzultanti provedou stavitele celým dotačním procesem od prvotní konzultace až po kontrolu samotné realizace domu a naplnění všech náležitostí pro úspěšné splnění podmínek dotace. Naše práce končí ve chvíli, kdy má stavitel dotační částku na svém účtu,“ vysvětluje Ing. Daniel Uskokovič, vedoucí programu Wienerberger e4 dům.

Nepřehlédněte: VIDEO: Prohlídka prvního vzorového e4 domu

Pokud ještě nejste přesvědčeni, nabízíme hmatatelný důkaz o tom, že e4 dům nemusí být jen sen. Stojí v Újezdu u Průhonic a je to první vzorový e4 dům v Česku. Podle návrhu architekta Bohumila Brůži jej pro svou rodinu postavil a na sklonku loňského roku zkolaudoval Karel Vlček. Právě jeho dům je tak potvrzením toho, že zdravý, moderní, úsporný a designový dům nemusí zůstat jen vaším snem. A svým pravnoučatům budete jednou moci hrdě říci, že ten dům jste pro ně postavili sami…

Co nabízí Wienerberger svépomocným stavitelům?
▪ Pomoc s vyřízením dotace na výstavbu e4 domu.
▪ Design domu dle přání zákazníka.
▪ Certifikovaní projektanti.
▪ Konstrukční a funkční řešení domu.
▪ Odborné založení stavby.
▪ Proškolení ze založení zdiva.
▪Slevy na stavební materiál.
▪ Přednostní dodávky materiálu.
▪ Návody pro stavbu včetně instruktážních videí.
▪ Certifikát e4, dům vystavený Centrem stavebního inženýrství nebo Technickým a zkušebním ústavem stavebním Praha.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *