Anebo si pořídit zcela nový dům? Odpověď nebývá jednoduchá a velmi často souvisí i s vysokými cenami pozemků a stavebních prací. Na misku vah je třeba položit celou řadu aspektů.

V některých lokalitách může vycházet starý dům se zahradou levněji než prázdná stavební parcela. Starý dům lze postupně rekonstruovat a na rozsáhlém pozemku si třeba nechat postavit dům zcela nový.

Samozřejmě bude vždy záležet na tom, co umožňuje vybraný pozemek, na podmínkách územního plánu, finančních možnostech a na založení potenciálních stavitelů. Podle sociologických studií ovšem dávají mladí manželé stále více přednost profesionální výstavbě nových domů, zvyšuje se ale i zájem o přírodní stavitelství a stavby svépomocí. Oba trendy by tak mohly vyhovovat v případě výše uvedeného typu pozemku se starým domem. Pokud má navíc historickou hodnotu, není důvod váhat.

Kvalitní pozemek se těžko hledá

Ideální velikost parcel na stavbu se obvykle pohybuje do 1 000 m2 (rovněž dle územního plánu obce). Důležitá je orientace ke světovým stranám, přičemž za ideální se považuje vstup na pozemek od severu, kde bude garáž a rodinný dům se zázemím. Mezi další kritéria při výběru pozemku se mohou ještě řadit hodnoty, jako je poloha v klidné nebo dobře dostupné lokalitě, krásné okolí, výhled, vzdálenost od zdrojů hluku, prachu, pachu a jiných rušivých elementů. To vše v případě starého domu nelze změnit, ale u nového domu byste na těchto parametrech měli určitě trvat. Mnoho investorů právě vzhledem ke kvalitám pozemku koupí i nevyhovující starý dům, a po jeho zbourání si postaví moderní bydlení podle svých představ.

Zcela jistě neuškodí, pokud budete vybírat dům k rekonstrukci přímo s architekty a projektanty. Komplexní pohled na stavbu je prospěšný a žádoucí pro všechny zúčastněné profese, a především pak pro investora. Pomoci může i zahradní architekt, který dokáže alespoň „minimalizovat ztráty“ na již zvolené parcele. Privilegium dokonalého pozemku totiž není dopřáno každému a zahrada může ledacos zachránit. Dokonale rovná obdélníková parcela sice ušetří majitelům spoustu témat k řešení, ale bude zcela jistě postrádat originální řešení. Zahradní architekti si hravě poradí třeba i s extrémně svažitým terénem a s nejrůznějšími rozvalinami starých budov a zídek. Mohou lépe vytvořit soulad dvou rozdílných budov utopených v zeleni.

Nemá smysl pouštět se do rekonstrukce při závažnějších poruchách základů a nosných zdí, pokud nejde o skutečně historicky cennou stavbu či památku. Prokáže-li stavební průzkum dostatečnou únosnost, stabilitu a bezpečnost nosných zdí, měla by se rekonstrukce či přestavba zaměřit nejprve na opatření, která odstraní příčiny poruch a zabrání dalšímu chátrání objektu.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *