Válka vzdálená stovky kilometrů jednoznačně vzala všechny jistoty v podnikání. A co přinesla: Bezprecedentní zdražování energií. Strmý růst cen stavebních materiálů, umocněný jejich nedostatkem. Odliv ukrajinských pracovníků, kteří dostali povolávací rozkazy. Zdražování cen práce. Prodlužování dodacích lhůt. Nejistotu na trhu. Narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. To jen namátkou. Proto jsme se obrátili na klíčové hráče tuzemského cihlářského průmyslu, členy Cihlářského svazu Čech a Moravy a požádali je o jejich názor.

Problémem, který dopadl na každého občana naší země, je zdražování energií. I nárůst cen energií je spojen s aktuální situací. Situace dopadá nejvíce na ta odvětví průmyslu, které je energeticky vysoce náročné – tím je především i cihlářský průmysl. Pro tyto výrobce je náročné zohlednit rostoucí náklady v ceně svých výrobků.

Položené otázky:

1. Pokud nepřijde nějaké nemilé překvapení z Východu, tak se zdá, že současné ceny dosáhly svého maxima. Některé komodity začaly nepatrně zlevňovat. Jak jsou na tom výrobci cihel?
2. Na trhu se objevily dovozy cihel z Balkánu. Máte k tomu nějaký komentář?
3. Je pravda, že nyní prodáváte cihly v průměru o 200 procent dráž než před dvěma roky? Pokuste se rozklíčovat váhu jednotlivých vlivů.
4. Nejen stavebník ale i každý podnikatel uvítá predikovatelné prostředí. Současná situace je tomuto cíli na hony vzdálená. Co předpovídáte?

Ankety se zúčastnili:

  • Věra Binderová, specialista marketingu Wienerberger s.r.o.,
  • Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ,
  • Jan Fiala, Cihelna Šterboholy,
  • Marek Žídek, obchodní ředitel KM Beta.

Odpovědi:

  • Pokud nepřijde nějaké nemilé překvapení z Východu, tak se zdá, že současné ceny dosáhly svého maxima. Některé komodity začaly nepatrně zlevňovat. Jak jsou na tom výrobci cihel?

Věra Binderová: Ceny cihlářských výrobků na trhu ČR jsou v letním období stabilní a nečekáme růst. To platí, pokud nebudou přijaty opatření v oblasti dodávek plynu.

Petr Porubský: Cena cihel je tažena cenou vstupů pro jejich výrobu. Velkou roli v tomto případě hraje cena energií, dopravy či emisních povolenek. Nepatrné zlevnění po několikanásobném zdražení některých komodit je pouze korekcí v rámci vstupů a marže daného výrobce. Aktuální cena cihel i nadále zaostává za trendem růstu vstupů, tudíž nelze vyloučit její další zvyšování. A pokud přijde Vámi zmiňované nemilé překvapení z Východu, bude cihel nedostatek a jejich cena velmi prudce poroste.

Jan Fiala: S tímto tvrzením bych byl opatrný. Nemilé překvapení z Východu již nějaký čas trvá a ceny energií ještě nedosáhly stropu. Hlavně se může ukázat, že hlavně plyn, který je pro průmysl nezbytný (železo, ocel, izolace, dřevo, cement, keramika) může chybět úplně. A to teprve roztočí spirálu cen materiálů, které budou. Nord stream „jede“ na 20 % a je před námi zima. Tu asi nějak přežijeme, ale co bude na jaře. Jaká bude situace? Co bude fungovat? Bude funkční pouze kritická infrastruktura? Spousta otázek. V ohrožení je více jak 500 000 pracovních míst v sektoru stavebnictví. Nechci domýšlet sociální aspekty. Pak by se nám všem teprve změnil život od základu.

Marek Žídek: Naše výroba je závislá zejména na ceně plynu, který se nyní v teplém létě stále prodává za ceny, které jsou více než desetinásobně vyšší než březnu 2021. V letošním roce proto nevidím prostor pro výrazné snížení ceny. To může nastat až v příštím roce, pokud by klesla současná velmi vysoká ceny plynu a vytvořila tím prostor pro snížení ceny cihel.

  • Na trhu se objevily dovozy cihel z Balkánu. Máte k tomu nějaký komentář?

Věra Binderová: Nelze to vyloučit, nedostatek kapacit nutí zákazníky hledat i jiné cesty k cihelným blokům, ale nemám k tomu více informací.

Petr Porubský: Import a export cihel je běžným jevem napříč celou Evropou. I naše společnost dodává své výrobky zákazníkům v zahraničí. Osobně doporučuji a apeluji řádně prověřit kvalitu a parametry těchto výrobků. Ve většině případů tyto dovozové cihly, zvláště ze zemí, které zmiňujete, nedosahují kvalitou a parametry na cihly vyrobené v ČR. Stavitel tak balancuje na hraně životnosti, bezpečí a komfortu samotné stavby.

Jan Fiala: Do České republiky se dováží mnoho cihlářských výrobků, z celé Evropy. Cihly a tašky od našich západních sousedů, lícové cihly z Anglie, Beneluxu, ale i z Polska nebo z Ruska. Je to jedna z nabídek stavebního materiálu a čas ukáže jestli se uchytí cenou, kvalitou a servisem.

Marek Žídek: Nesetkáváme se s nimi.

  • Je pravda, že nyní prodáváte cihly v průměru o 200 procent dráž než před dvěma roky? Pokuste se rozklíčovat váhu jednotlivých vlivů (energie, doprava, mzdy, emisní povolenky…).

Věra Binderová: Tento cenový růst nemohu potvrdit. Naopak mohu potvrdit, že dominantní vliv na větší růst cen je v důsledku vyšších výrobních nákladů.

Petr Porubský: 200procentní navýšení by bylo příjemným pokrytím aktuálních nákladů. Cena cihel se všeobecně zvedla v řádu desítek procent, nikoliv však v řádu stovek, jak je tomu u jiných komodit.

Jan Fiala: Ne, to pravda není, ale bylo by to lepší, aby to navýšení oproti roku 2021 bylo v sektoru malých formátů 200 %. V našem sektoru to není takto vysoké, ale pouze v desítkách procent. Bylo by více prostředků na plánované opravy a rekonstrukce. Uvědomme si, že život půjde dál a musíme mít pohled dál než do příštího roku. Musíme si uvědomit, že výroba keramiky je energeticky velmi náročný proces a ceny energií se zvedly 4-5x oproti roku 2021. Takže dnešní cena výrobků není úplně mimo realitu. Spíše se modleme, aby to byla cena. která již stoupat nebude. Roste cena energií, nafta vzrostla 50-60 %, mzdy také rostou, inflace je dvouciferná, emisní povolenka za 1 tunu CO2 vypouštěnou do ovzduší stojí dnes 1900 Kč. V roce 2017 byla průměrná cena 144 Kč/tuna, v roce 2018 byla průměrná cena 400 Kč/tuna, v roce 2019 byla průměrná cena 600 Kč/tuna.

Marek Žídek: Ano, je to téměř trojnásobek ceny. Ale byl prudší, než naznačujete, došlo k němu až v posledních 12 měsících (od července 2021), kdy začala prudce růst cena energií, zejména plynu. Ostatní vlivy k růstu cen přispěli, ale nebyli dominantním faktorem.

  • Nejen stavebník ale i každý podnikatel uvítá predikovatelné prostředí. Současná situace je tomuto cíli na hony vzdálená. Co předpovídáte?

Věra Binderová: Nyní jsou trendy velmi nejasné, protože pracujeme s větším počtem neznámých, velkou roli mimo ekonomické parametry hrají a budou hrát emoce a nálada u zákazníků.

Petr Porubský: Předpovídat v této nelehké době je velmi složité. Aktuálně neeviduji aspekt, který by hovořil o možném poklesu cen. Vyloučit další změny v rámci ceny tedy nelze.

Jan Fiala: Cena energií, jestli k tomu bude i krutá zima, ještě poroste. Vidíme u všech dodavatelů energií, jak se upravují ceny plynu a elektřiny. Změní se způsob chování odběratelů, začne se masivně šetřit a pomůže to novým technologiím a rozmachu alternativních zdrojů i když to nebude stačit. Snad to urychlí postupy spojené s otevřením nových zdrojů elektřiny, mám namysli nové bloky jaderných elektráren. To však zaplatíme všichni v rámci svých cen doma i ve firmách. Za všechno v životě zaplatíme a bude to více, než jsme si mysleli. Určitě nebude konec uhlí. Nebojím se říct, že nás čeká jistý druh revoluce. Změna myšlení. Bude se klást důraz na snížení energetické náročnosti v odvětvích, kde to bude možné. Mám pouze strach, že nám více než kdy jindy bude chybět Jára Cimrman, který by nám ukázal „Kudy né přátelé“, abychom se nedostali z louže pod okap. Souvislosti lze najít napříč vším naším počínáním. Optimismu není nikdy dost.

Marek Žídek: Očekávám postupný návrat k běžné výši inflace a dostupnosti zboží.

S plynem se obchoduje na energetických burzách. Základní obchodovatelnou jednotkou zemního plynu je megawatthodina. Cena elektřiny na pražské burze 27. července 2022 vystoupila na rekordních 376 eur (9238 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle odborníků k tomu přispívá pokračující růst cen zemního plynu v Evropě. Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 klesly, jak předem avizoval Gazprom.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku 27. 07. 2022 kolem 09:30 SELČ vykazovala růst o 14 procent na více než 228 eur (5600 Kč) za megawatthodinu. Před rokem se pohybovala kolem 22 eur/MWh.

Zdroj: Moneta

Tisková zpráva ke stažení ZDE

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *