Dodavatel: TONDACH Česká republika s.r.o.

Jak je důležité mít opravdu jasno, než začnete stavět, ukazuje příběh rodiny Kovaříkových, kteří se z Prahy přestěhovali do Nového Vestce.

„S manželkou jsme bydleli v pražském bytě, ale oba pocházíme z vesnice, z rodinných domků. V bytě nám to prostě bylo malé, chtěli jsme něco svého. Tak jsme se hodně koukali do literatury a na internet, a dávali si nápady dohromady. S projektantem jsme pak vymysleli to, co vidíte“, vysvětluje pan František Kovařík. Manželé tedy věděli, od čeho odcházejí a do čeho jdou – a to je velká výhoda.

Mezi moderním a tradičním

Je to důležité především proto, že velmi dobře věděli, co od svého budoucího domu chtějí. Už na první pohled je zřejmé, že se jim to – alespoň pokud jde o pohledovou část, velmi povedlo.

Hlavní část stavení okamžitě zaujme bílou fasádou, u vchodu lemovanou obkladem. Černými rámy velkých prosklených ploch barevně korespondují se střešní krytinou Tondach Stodo Amadeus černá glazura i masivnějším oplechováním z postaršeného pozinku skrývající speciálně vyrobené okapové žlaby. Esteticky je vše doplněné přiznanými dřevěnými kleštinami střešního systému. Krásné.

Přiznané dřevěné prvky stropní konstrukce před vchodem zdobí ve stejném duchu i hlavní místnost uvnitř, která překvapí vysokým stropem. Celé to – vstupem počínaje a vzhledem obývací a jídelní místnosti konče, připomíná obrácenou „chrámovou loď“ modernistických kostelíků. „Jo, připomíná to tam trochu kapli“, říká pan Kovařík, „Ale je to tam rozhodně mnohem příjemnější,“ dodává s úsměvem.

Jednovrstvé zdění a zateplovací omítka

Dům sice vypadá krásně, ale stejně důležité jsou i „věci“, které prostý okem neuvidíte. Jde o materiály a technologie, skryté pod omítkou či ochrannými nátěry.

„Chtěli jsme hodně přírodních materiálů, proto jsme určitě chtěli zděný dům z cihel. Konkrétně z plněných cihel, a to proto, že jsem nechtěl, aby obvodové stěny byly zateplované polystyrenem. Přijde mi to dost divné, a proč se to dělá, jsem ani pořádně nepochopil“, vysvětluje pan Kovařík. „Chtěli jsme, aby ta cihla už v sobě měla nějaké parametry, aby už nebylo nutné dodatečně zateplovat,“ dodává.

Výsledkem je jednovrstvé obvodové zdivo z cihel Porotherm T Profi plněných minerální vatou ukončené pouze zateplovací omítkou. Obvodová konstrukce tak jednovrstvým zdivem splňuje parametry pasivního domu a zároveň byl dodržen požadavek investorů na přírodní materiály.

Pálená taška, nic jiného

Střecha je výsledkem stejného přístupu a snahy po maximálním využití kvalitních přírodních materiálů. „Byla to stejná filozofie, jako s cihlami. Na střechu prostě patří pálená taška, nevím, proč bych tam měl dávat beton a podobné nesmysly. To nám bylo jasné už předem. Jinak konkrétní krytina, ta, kterou vidíte, to bylo na doporučení od tchána. Má tyhle tašky už pár let na střeše a pořád to vypadá jako nové,“ říká pan Kovařík.

Pana Prchala, dodavatele střechy a majitele firmy, jsme se zeptali na to, jak je možné, že i po letech vypadají tašky Tondach Stodo Amadeus s černou glazurou jako nové. „Já už pracuji jen s kvalitními materiály a tohle je jednoznačně velmi kvalitní taška. Jsem rád, že majitelé domu došli k takovému výběru, protože s Tondachem dělám už léta a dobře se s jeho materiály pracuje. Ale hlavně je důležité to, že si vybrali tašku glazovanou, protože ta vydrží“, vysvětluje odborník.

Otázka, proč je tak důležité, aby byla glazovaná, jej zřejmě pobavila, ale přesto nám poskytl zevrubnou odpověď: „Proto, že se na ní nelepí mechy, řasy a další škůdci. Proto také vypadá tato taška i po letech jako nová,“ shrnuje výhody glazování, a nám nezbývá, než s ním souhlasit…

Podrobné informace o pálených taškách TONDACH najdete zde.

Podívejte se na další projekty od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům a Tondach | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *