Stále častěji se setkáváme s pojmy nízkoenergetické a pasivní domy. O to naléhavěji se také v této souvislosti hovoří i o energiích, jejichž zvyšující se cena je alfou omegou všeho kolem nás.

Zásoby surovin se rok od roku tenčí, a proto jejich ceny stále rostou. To jsou nezvratná fakta, se kterými musíme při všech významných rozhodnutích počítat. A pokud si chcete postavit dům, do hry vstupují všechny výše uvedené faktory. 

Je tedy zcela na místě si položit otázku: Jaký typ domu si postavit, z jakého stavebního materiálu, aby splňoval stále přísnější nároky na snižování energetické náročnosti budov. Jaký si tedy pořídit dům, který umí šetřit náklady na energii. O tom jsme hovořili s produkt manažerem společnosti HELUZ Ing. Pavlem Heinrichem. 

Pro jaký dům se rozhodnout a proč? 

„Všichni zainteresovaní na stavbě domu se primárně chtějí dostat na co nejnižší finanční náklady na provoz domu. Základní rozdělení standardů domů je podle potřeby tepla na jejich vytápění. Původně se uvažovalo s měrnou roční potřebou tepla na vytápění: pro nízkoenergetický dům 50 kWh/m2, pro pasivní dům s 15 kWh/m2, a to při splnění podmínek na kvalitu vnitřního prostředí. Díky překotnému vývoji v této oblasti je dnes v ČR pasivní a nulový dům definován např. v ČSN 73 0540-2 či se za pasivní dům považuje dosažený standard vyhovující požadavkům dotačního programu Nová zelená úsporám. 

Zjednodušeně a srozumitelně řečeno podle původní německé metodiky nízkoenergetické domy potřebují ročně na vytápění jednoho metru čtverečního podlahové plochy do 50 kWh tepelné energie. Pasivní domy nespotřebují víc než 15 kWh, což je více než třikrát nižší spotřeba než u nízkoenergetických domů. Abych to ještě více přiblížil, uvedu modelový příklad. Když tedy budu mít pasivní dům, s tepelným čerpadlem, o podlahové ploše 100 m2, spotřeba bude kolem 15 kWh a zaplatím za elektřinu cca 2,5 Kč/kWh, tak si lehce spočítám, že ročně zaplatím za vytápění domu kolem 4000 Kč! Uvedená fakta tedy ukazují cestu při rozhodování o volbě typu energetického standardu domu a jsou i odpovědí na otázku, jaký si pořídit dům.“ 

Uvedená roční spotřeba a náklady na provoz pasivního domu jsou velmi optimistické. Z čeho tedy co nejlevněji postavit takový dům? 

„Finanční náklady na stavbu nízkoenergetického nebo pasivního domu jsou samozřejmě rozdílné. Nedá se jít do extrémů, protože to ve výsledku znamená navíc mnoho peněz. Ekonomické optimum po výstavbu takového domu jeuvažovaný střed mezi požadavky na standard nízkoenergetického a pasivního domu, tedy roční spotřeba na vytápění jednoho metru čtverečního podlahové plochy kolem 30 kWh. Pokud se máte rozhodnout pro nějaký konkrétní dům, tak to závisí na dvou faktorech rozhodování – jakou chcete dispozici domu a kolik peněz na to máte. 

Pokud chcete mít co nejmenší náklady při užívání domu, je nutné ho vystavět kvalitně a rozhodnout se pro typ – pasivní dům. Rozdíly v nákladech mezi nízkoenergetickým a pasivním domem představují cca 10 až 15 %. Rád bych poznamenal, že nízkoenergetický standard nabízí hodně stavebních firem, ale ve skutečnosti tyto domy nízkoenergetické nejsou. Pokud nejsou nabízeny s dobrými tepelněizolačními parametry obvodových konstrukcí, oken s trojitým zasklením a vybaveny nuceným větráním s rekuperací tepla, pak se s největší pravděpodobností o nízkoenergetické domy vůbec nejedná. Pokud mám odpovědět na otázku, z čeho postavit pasivní domy podle směrnice Zelená úsporám, pak pouze z cihel HELUZ Family 50 2in1 a popř. 44 2in1. Nízkoenergetický standard lze dosáhnout s cihlami řady Family 2in1 50, 44, 38 a Family 50, 44, popř. 38. Výčet další stavebních prvků a materiálů od společnosti HELUZ, vhodných pro stavbu pasivního domu, je ještě mnohem širší, než zde konkrétně uvádím. Mohu říci, že máme komplexní sortiment výrobků pro všechny druhy staveb – rodinné domy, bytové domy i pro všechny druhy domů různých energetických standardů.“ 

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *