Dodavatel: Heluz cihlářský průmysl, v. o. s.

Menší rodinný dům, který si nechala na Českobudějovicku postavit paní Helena, nás příjemně překvapil svou promyšlenou koncepcí.

Každý dům má svůj osobitý příběh. Poté, co děti dospěly a odešly z rodného domu, paní Helena se svým přítelem Petrem zůstali sami v ohromném dvoupodlažním domě. V této chvíli se rozhodli začít psát nový „příběh“ a pustili se do stavby nového, malého a útulného domku.

Od nápadu k projektu

Nejprve oslovili pana Ing. Vostrackého, majitele stejnojmenného ateliéru, a dali se do hledání ideální formy. Zadání znělo jasně – malý domek, který by umožňoval příjemný život i ve stáří. Po sedmi měsících byl projekt hotov a do roka byl dům postaven a zkolaudován.

Parcelu objevili díky svému známému developerovi, a přestože jsou v současné době dál od dětí a vnoučat, dům na klidném místě, blízko přírody si nemohou vynachválit. Spokojeni jsou i se „svým“ projektantem. A jak ho našli? Cestou na chatu zahlédli v jedné obci dům, který je oslovil, a zjistili si, kdo ho projektoval. Poté pana inženýra Vostrackého a jeho stejnojmenný ateliér zkontaktovali. Padli si do noty a dali mu volnou ruku ke zhotovení projektu. Celý dům je až na malé korektury jeho nápad, upravena byla pouze dispozice předsíně a přidáno okno ve druhé koupelně pro hosty.

Na projektu společně pracovali tři čtvrtě roku. „Věděli jsme, co chceme,“ popisují paní Helena se svým přítelem okolnosti vzniku projektu a následnou výstavbu striktně bezbariérového domu, který je koncipován tak, aby byl příjemný k obývání v každém věku.

Dispozice

Hlavními dveřmi vstoupíte do předsíně a navazující chodby. Z chodby se pak vchází do pokoje pro hosty, do obýváku spojeného s kuchyní a do koupelny. Přes šatnu se dostanete do ložnice a do koupelny, což je čistě osobní zóna, kterou jednoduše uzavřete dveřmi do šatny.

Z hlavního obytného pokoje vede výstup na zastřešenou terasu s grilem, posezením a letní kuchyní. Majitelé do budoucna zvažují umístit na terasu vířivku. Dům je uspořádán tak, aby vše bylo snadno dostupné, ale zároveň bylo zaručeno maximální soukromí.

Úsporné teplo

O teplo se stará tepelné čerpadlo Stiebel systému voda/vzduch, instalované firmou Agro Ipnos CZ, provoz domu je maximálně úsporný. Čerpadlo pracuje až do venkovní teploty –20 °C, teprve poté se spouští elektrický ohřev. Měsíční provoz (vytápění, ohřev vody a ostatní elektrospotřebiče a osvětlení) vyjde cca na 1 500 Kč.

Dům je postaven jako energeticky pasivní a je zateplen foukanou izolací. Protože nemá rekuperaci, je veden jako nízkoenergetický. Svou funkci dobře plní i přesah střechy, který v létě izoluje interiér od slunečních paprsků. Díky tomu není třeba pouštět klimatizaci, přestože klimatizační funkci má i tepelné čerpadlo.

Slovo architekta Ing. Josefa Vistrackého
„Dům pro paní Helenu a jejího přítele vznikl spontánně a domnívám se, že se vymyká tomu, co se u nás staví. Je malý, ale všechno je na něm funkční a promyšlené. Moc mě ten dům baví. Například to, že z obýváku a kuchyně máte jen dva kroky na terasu s letní kuchyňkou, nebo sklad, který v rámci kompozice domu všechno kryje před pohledy zvenčí a zároveň slouží ke vstupu a vjezdu. Architektura jižní fasády je navržená tak, aby vytvářela atrium, zároveň dům díky tomu vypadá větší. Takže sklad a přístřešek tvoří dominantní jižní fasádu, jakási „záda“, která chrání soukromí obyvatel domu.

Šlo mi o smysluplné proporce a mým záměrem bylo vytvořit podvědomě organický útvar v zahradě. Používám tvary a úhly, které spontánně vznikají v přírodě. Rozhodně nikoho nechci obtěžovat pravoúhlými kompozicemi a kvádry. Doma by se měl člověk cítit přirozeně a dobře a my mu dáváme prostor se stabilním mikroklimatem a stabilními povrchy, které člověku vyhovují, kterých se může dotknout. Snažím se nepoužívat žádné umělé materiály, často volím dřevo v přírodní podobě nebo masiv s dýhou. Vybavení domu by mělo být jednoduché a nekomplikované, opět pro dobrý pocit obyvatel.“

Exteriér a zahrada

Zahradu navrhoval na základě představy paní Heleny a jejího přítele zahradní architekt, později ji ještě doplnili o osvětlení v osázené části. Původně uvažovali o zahradním jezírku, ale realizační firma jí to rozmluvila, protože by museli rozkopat celou, již hotovou zahradu.

Dům působí velmi příjemně a útulně, což v kombinaci s přírodou na dosah zaručuje skvělé bydlení. Paní Helena a její přítel se často kochají okolními vzrostlými stromy a pozorováním srnek pohybujících se nedaleko u domu. Závěrem mi nezbývá než potvrdit slova paní Heleny a pana Petra, že tento dům se opravdu vydařil.

Technické údaje a kontakty
Zastavěná plocha: 130,6 m2
Konstrukční systém: zdicí systém Heluz, obvodové stěny jednovrstvé zdivo Heluz Family 2in1
Krov: dřevěné KVH profily, střecha je tepelně izolována foukanou celulózou do komor, v tloušťce 400 mm
Fasáda: provětrávané obložení z cementovláknitých fasádních desek, modřínové palubky
Střecha: plochá provětrávaná střecha s krytinou z hydroizolační fólie Sika tl. 1,5 mm
Kontakt: HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s., www.heluz.cz

Podívejte se na další projekty od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *