Tradiční cihla prošla za poslední dobu velkým vývojem. Hledáte-li energeticky šetrný a ekologický stavební materiál, doporučujeme věnovat pozornost opět cihle. 

Dobrá investice

Investujete-li peníze do výstavby, jistě právem očekáváte, že dům vydrží po několik generací a bude se v něm příjemně bydlet. Výběr stavebního materiálu je naprosto zásadní a samozřejmě ovlivňuje vlastnosti budoucí stavby. Cihla si stále drží svojí pozici solidního stavebního materiálu.

Mnozí budou namítat, že stavba z cihel je komplikovaná a že i nejnovější typy cihel vyžadují doplnění vnější izolací. Nemusí to tak být. Díky nové generaci cihel s integrovanou izolací odpadají starosti s dalším materiálem. Tyto cihly nejsou úplnou novinkou a stačily již prokázat své skvělé vlastnosti. 

Jaké jsou tedy zkušenosti stavebníků a jaké jsou nejlepší vlastnosti nové generace cihel? Bude stavba splňovat nové přísnější požadavky na tepelněizolační vlastnosti? 

Parametry

Dobré vlastnosti obou vstupních materiálů – pálené cihly a vnitřní izolace – fungují samostatně a zároveň se skvěle doplňují. Izolace je strojově vkládána do dutin cihelných bloků, kde je lehce stlačená. To ji bezpečně fixuje uvnitř a brání jejímu sesedání. Důležitým kritériem kvality zdiva je mechanická odolnost.

Významným nedostatkem dodatečné vnější izolace je právě omezená mechanická odolnost. Zejména polystyren snadno poškodí prudký náraz míče nebo kroupy. Nezapomínejme ani na ptáky a hmyz, kteří si do polystyrenu s chutí klovnou. Samotná konstrukce cihelného bloku ovlivňuje jeho pevnost a únosnost. Větší komory cihel s minerální vatou a tloušťka žeber zaručují optimální přenesení zatížení. Stejně tak členitější vnitřní struktura a větší počet komůrek cihel plněných polystyrenem zajišťují využití většiny povrchu cihelného střepu pro přenos svislé zátěže. 

Bez zateplení

Jedním ze zásadních kritérií každé budovy jsou tepelněizolační vlastnosti. Mají vliv na náklady na vytápění a tepelnou pohodu v interiéru. U cihelných staveb se dosud tyto vlastnosti zlepšovaly dodatečnou izolací minerální vatou nebo polystyrenem. Díky naplnění vnitřních komor pálených cihel polystyrenem, minerální vatou však přes stěny neuniká téměř žádné teplo. Při stejné tloušťce dosahují plněné cihly dokonce lepších parametrů než doposud používané zateplovací systémy.

Díky dobrým akumulačním vlastnostem umožňuje zdivo prodloužit topné přestávky a zachovat teplé povrchy i při větrání. V létě naopak odebírá teplo z interiéru. Díky vlastnostem plněných cihel je možné je použít na nízkoenergetické, nulové a dokonce pasivní stavby. 

Čtěte také: Nízkoenergetický dům bez nutnosti zateplení

Bezpečné pohodlí

Každá masivní cihelná stěna zajišťuje dobrou ochranu proti hluku. Vkládaná izolace ochranu ještě zvyšuje. Za zmínku stojí i vysoká požární odolnost.

Stavba z cihel je v každém případě mokrý proces a cihla samozřejmě část vlhkosti absorbuje. Dokáže ji ale také rychle a přirozeně odvést ven. Vnitřní izolace ji v žádném případě nenasaje. Nepohlcuje ani vzdušnou vlhkost a páry prostupující stěnou. Tento typ zdiva si ponechává přirozenou difuzní otevřenost cihelných materiálů a s vlhkostí si snadno poradí. Zvládne vyrovnat i velké výkyvy okolní vlhkosti a zajistí vhodné mikroklima pro bydlení. 

Vlastnosti cihel s integrovanou izolací vás snadno přesvědčí, že jde po všech stránkách o dobrou investici.

Komplexní systém

Výhodou cihel s vnitřní izolací je, že umožňují jednoduchý způsob výstavby. Šikovný stavebník tak zvládne práci svépomocí. Výrobci dodávají nejen cihly v základních rozměrech, ale i další komponenty stavebního systému s integrovanou izolací. 

Čistá práce

Zapomeňte na nepřehledné staveniště, všudypřítomné nádoby s maltou a ušpiněný pracovní oděv. Jednotlivé komponenty se spojují moderními materiály. Díky snadné aplikaci spojovací hmoty a přesnosti cihel lze bez obtíží docílit kvalitního výsledku. 

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *