Členové Cihlářského svazu se chovají přesně podle zásady každého správného podnikatele: Očekávej to nejlepší a připravuj se na nejhorší. Celé české stavebnictví pohlíží na rok 2019 optimisticky a očekává meziroční nárůst o 3,2 procenta, a to i po výrazném růstu, který přinesl již rok 2018. Tržby stavebních firem v ČR loni vzrostly zhruba o desetinu.

Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny ŠtěrboholyTržby stavebních firem v ČR loni meziročně vzrostly zhruba o desetinu na 500 miliard korun. Proti krizovému roku 2013 to bylo asi o čtvrtinu více. Do hodnoty z rekordního roku 2008 chybí necelá desetina.Rekordní rok zaznamenali rovněž výrobci stavebních materiálů. Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy, říká: V loňském roce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po našich výrobcích o víc jak 20 % za poslední rok. Od roku 2008 je to konečně obrat k lepšímu.“

Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZStavební výroba v ČR se loni meziročně zvýšila o 8,4 procenta. „Rok 2018 byl pro společnost HELUZ úspěšný. Celé rok byly plně využity všechny instalované kapacity a všechno vyrobené množství se dostalo na trh k zákazníkům. Jsme rádi, že se nám podařilo i přes rostoucí poptávku uspokojit všechny objednávky, které jsme přijímali v průběhu celého roku, i když ne vždy v těch dodacích termínech, které by si někteří zákazníci přáli. Již druhým rokem je potřeba cihly stejně jako většinu ostatních materiálů objednávat včas, a ne na poslední chvíli,“ říká Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ.

Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZESpokojený je rovněž i Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZE, který říká:Považujeme rok 2018 na trhu pozemních staveb za silný a to se positivně promítlo i do výsledků naší společnosti. Máme radost z toho, že naši zákazníci preferují kvalitu a zejména naše řešení s vyšší přidanou hodnotou.“

Podnikatelé však mají rádi stabilní ekonomické prostředí. To, co se odehrává v tuzemském stavebnictví má do nějakého lineárního vývoje daleko. Stavebnictví chybí jasná koncepce vlády. Veřejné investice, které by měly stabilizovat trh, jsou spíše nárazové. Stavební produkce tak na rozdíl od zemí západní Evropy kolísá. Když se podíváme na vývoj stavební produkce v posledních letech, tak například v Německu nebo Rakousku je vidět postupný a stabilní růst, zatímco země z bývalého východního bloku včetně ČR kolísají nahoru dolů. Chybí tady jasná koncepce. Stát by měl výkyvy na trhu vyvažovat veřejnými investicemi. Stavební produkce v České republice meziročně kolísá a ovlivňují například volby nebo evropské dotace. Stavební firmy tak v jednom období nestíhají, ale vzápětí produkce znovu výrazně klesá.

Druhý díl seriálu najdete na našem webu příští týden.

Text: Jiří Kučera, Foto: Archiv, Shutterstock

logo MessengerPoslat Messengerem