Společnost Wienerberger AG pořádá každé dva roky globální soutěž Brick Award, která oceňuje nejzajímavější stavby z cihel. Do Brick Award 2020 lze přihlásit výjimečné cihlové stavby z celého světa.

Projekty mohou přihlašovat architekti či odborná veřejnost elektronicky prostřednictvím webové stránky www.wienerberger.cz/brick-award-20. Pro vítězné stavby je připravena zajímavá finanční odměna v každé kategorii. Přihlašování probíhá do 9. dubna 2019 včetně.

Soutěž Wienerberger Brick Award, která se poprvé uskutečnila v roce 2004, je prestižní architektonickou soutěží, jež oceňuje vynikající příklady moderní a inovativní architektury cihlových staveb. V roce 2018 se soutěž těšila mimořádnému zájmu, celkem se zaregistrovalo na 600 projektů z více než 50 zemí.

Ocenění Brick Award je spojeno s finanční odměnou ve výši 7000 eur pro vítěze hlavní ceny a 5000 EUR pro každého z vítězů jednotlivých kategorií. Kategorií je pět:

Feeling at Home (rodinné domy)

Living Together (bytové domy)

Working Together (administrativní a industriál­ní stavby)

Sharing Public Spaces (veřejné prostory)

Building Outside the Box (inovativní, novátorské projekty, objekty mimo „škatulky“)

Poslední zmiňovaná kategorie je zaměřena na inovativní koncepce a netradiční způsoby užití cihel. Příkladem mohou být nové stavební technologie nebo použití cihelných materiálů jako unikátních dekorativních prvků.

V přihlášených projektech musí hrát významnou roli keramické výrobky od pálených cihel po lícové cihly, keramické obklady nebo cihlovou dlažbu. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger. Zvláštní pozornost bude věnována tomu, jak budovy spojují atributy funkčnosti, udržitelnosti a energetické úspornosti. Dalším kritériem je, aby byl projekt aktuální, tj. dokončen v roce 2016 nebo později.

Po uzavření přihlášek vybere odborná komise 50 nejlepších staveb, které budou nominovány na ocenění Wienerberger Brick Award 2020 a budou publikovány v knize Brick20 na jaře roku 2020. Následně mezinárodní porota složená z architektů vybere vítěze jednotlivých kategorií a vítěze hlavní ceny. Oficiální předání cen proběhne ve Vídni na jaře roku 2020.

Podrobnosti o soutěži, jak o aktuálním ročníku, tak o předešlých, najdete na stránkách Brickaward.com.

Zdroj: Časopis Materiály pro stavbu podle podkladů firmy Wienerberger, s. r. o.

logo MessengerPoslat Messengerem