SERIÁL – Společenská odpovědnost firem neboli Corporate Social Responsibility (CSR), v kostce znamená něco zcela jednoduchého: Být prospěšný ostatním. Držet slovo. Chovat se tak, aby se člověk mohl podívat do očí sousedovi. Pomoci tam, kde by to mělo být samozřejmostí. Principy, které ctí i členové Cihlářského svazu Čech a Moravy. V tomto díle se podíváme na společnost Cihelna Štěrboholy a její chápání společenské odpovědnosti.

„Kritéria jak se odpovědně chovat jsou jednoduchá: Dělejte správné věci takové, jaké jsou běžné pro vyspělou lidskou společnost,“ tvrdí Josef Kotek, předseda představenstva Cihlářského svazu Čech a Moravy a dodává: „Cihlařina je obor, který stojí na zpracování přírodních surovin. Dnes si již nedovedu představit, že by nějaký výrobce pálených cihel či střešních tašek drancoval ložiska „ hlava – nehlava“ bez průběžné rekultivace a při velké ohleduplnosti k sousedním pozemkům či obyvatelstvu.

„Dnes se vytrácí morální odpovědnost za své činy za své výrobky. My se budeme chovat odpovědně k životnímu prostředí, ke svým zákazníkům, k zaměstnancům, ke všem partnerům. To mi dnes chybí u mnoha firem,“ říká Jan Fiala, ředitel firmy Cihelna Štěrboholy a dodává: „Jediné kritérium, které nás vede kupředu, je kvalita, za níž ručíme jménem rodinné firmy. Rádi budeme udávat směr.“ 

V co věří

Asi každý člověk cítí potřebu své okolí pozitivně ovlivňovat a navazovat konstruktivní a reciproční vztahy. Uvědomuje si lokální i globální problémy dneška, a to jak v kontextu vztahů lidstva k životnímu prostředí, tak v kontextu vztahů vzájemných. Problémy, kterým lidstvo aktuálně čelí, jsou reálné a naléhavé. Zároveň jsou řešitelné.

„V co věříme? V morální odpovědnost, a že peníze nemohou být jediným kritériem. V současné koronavirové situaci se ukazuje, že import není jediné řešení. Jsme chytrý národ. Umíme zde vyrobit mnoho kvalitních výrobků, u nás doma. Je to složitá cesta, po které jdeme již čtvrtou generací vlastníků,“ vyznává se Jan Fiala (na foto).

Také čtěte: Společenská odpovědnost firem – 1. díl: Co je dobré pro firmu, je dobré i pro stát

Postav jednou a navždy

„Za Cihelnu Štěrboholy mohu poznamenat, že kvalita a uhlíková stopa jsou pro nás hlavními směry, kterými se ubíráme od začátku naší existence.  Ve skupině malých formátů je málo proudů, kterými se můžete vydat, avšak některé z nich jsou pro nás zcela zásadní. Již od 1994, kdy byl závod ve Štěrboholích opětovně zprovozněn, jsme kladli důraz na vysokou kvalitu našich výrobků, a proto vyrábíme plnou cihlu s pevností, která přesahuje maximální hodnoty uváděné v normě EN 771-1 Pálené zdící prvky,“ pochlubil se Jan Fiala.

Maximální hodnota této normy je 40 MPa, a všechny formáty jejich plných cihel tuto hodnotu nejen, že splňují, ale i přesahují. Speciálním výrobkem je i plná cihla, která má deklarovanou pevnost 100 MPa.

„Dobře víme, co přidat do cihel, abychom pevnost snížili a abychom zlevnili výrobu, avšak použití uhlí jako příměs do cihel, za účelem zlevnění pálicího procesu se vydat nechceme. Producenti by se měli snažit snižovat ekologickou zátěž pro své okolí, a to lze dosáhnou pouze bez použití uhlí. Technologie, které to umožňují, jsou známy. Jedinou známou je použití zemního plynu, který používají všichni velcí producenti i my, protože kvalita výrobků je nejdůležitějším faktorem,“ říká Jan Fiala.

Cihelna Šterboholy jako jediný český producent  začala vyrábět plnou cihlu s více jak 50 zmrazovacími cykly s označením F2, jak uvádí norma  EN 771-22. Ve společnosti jsou přesvědčeni, že výrobky s označením F1 s 25 zmrazovacími cykly jsou pro naše zeměpisné šířky nedostačující. Snížením doby výpalu a maximální teploty lze vyrobit cihly s menším počtem zmrazovacích cyklů, ale touto cestou se nechtějí vydat. „Vidíme smysl ve větě: Postav jednou a navždy. Je to i směr evropské Keramické unie,  již je ČR členem,“ dodává Jan Fiala.

Zdroj foto: iStock, archiv

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *