Nestává se často, aby byla radikálně přestavována novostavba, natož aby byla přetvořena na plně automatický inteligentní dům, jako v případě rodinného domu na východním okraji Prahy.

Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Na počátku to byl patnáct let starý, plně obyvatelný dům, ale původní majitel ho nechal postavit jako dvougenerační, což novým majitelům dispozičně nevyhovovalo. Podrobili tedy dům důkladné přestavbě, kdy nechali zbourat část střechy, původní padesátimetrovou terasu využili pro ložnici a koupelnu a část domu nechali přistavět. Noví majitelé původně bydleli v cihlovém rodinném domku, ale chtěli větší dům i větší parcelu.

Vnitřní uspořádání

Srdcem domu je kuchyně s jídelnou a obytným prostorem v přízemí, odkud navazují místnosti pro práci, zábavu a odpočinek. Obytná zahrada s bazénem je propojena s většinou těchto místností jak vizuálně, tak přímo posuvnými prosklenými stěnami.

Hlavním vchodem vejdete do zádveří, odkud se dostanete vlevo do sauny, haly, hostinského pokoje, pracovny, na toaletu, do obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní, do spíže a do malé haly, přes kterou projdete do garáže. Ve stejném podlaží se napravo nachází pánský klub a wellness s vířivkou. Ve druhém, více privátním patře jsou dětské pokoje a ložnice, vždy s velkorysými úložnými prostory.

Inteligentní dům

Dům je projektován jako inteligentní. Přínosem tohoto řešení je odstranění desítek rutinních úkonů denně, velký počet funkcionalit, jednoduché ovládání i fakt, že technologie není v interiéru prakticky vidět. Hlavním mozkem celého systému je miniserver, který pomocí různých senzorů a aktorů ovládá celý dům.

Zahrada snadno a rychle

Zahrada vznikla během třech měsíců, kdy zahradnická firma o třech lidech položila travní koberce a zasadila dřeviny. Na zahradě se podílela i další firma, která instalovala kapkovou závlahu. Cílem bylo vytvořit prostor pro odpočinek, což znamená zahradu s co největší travní plochou, okrasné rostliny a dřeviny jsou dislokovány na záhony na okraj pozemku.V zemi je zakopána osmikubíková retenční nádrž, do které je svedena dešťová voda. Odtud je odebírána voda na závlahu, ale zároveň je systém napojený na studnu. Pokud ale dojde voda v retenční nádrži, dopouští se z vodovodního řadu.

Zkušenosti majitelky

„Ze začátku jsem byla z inteligentního domu trochu rozčarovaná, ale ještě větší rozčarování pak nastalo, když jsem se vrátila do ,neinteligentního‘ domu. Navštívila jsem mámu a říkám jí: My nesvítíme? Aha! Potřebujeme vypínač! Jinak se v inteligentním domě žije dobře, ale musíte si se systémem trochu pohrát a přijít tomu na chuť. Dům si žije vlastním životem. Můj muž je technicky zdatný, pro něj to od začátku velký problém nebyl, ale já se všechno musela za pochodu naučit. Za pár měsíců jsem se ale vcelku orientovala. A pokud něco nevím, tak se v manuálu snadno doklikám, protože je velmi intuitivní. Ale pořád se mám co učit. Naopak skvělé je, že inteligentní systém perfektně šetří energie.“

Technické údaje:
Obestavěná plocha: 250 m2, užitná plocha: 289 m2
Obvodové zdivo: broušené cihelné bloky Porotherm 440 mm, 180 mm minerální vaty, u přístavby byly použity keramické stropní vložky Miako od společnosti Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *