České Budějovice, 21. prosince 2020 – Současná pandemie nahrává digitalizaci ve stavebnictví. Ruce si podává Steve Jobs s Janem Ámosem Komenským a výuka se přesouvá do virtuálního prostředí. Pouze přes počítač však kvalifikovaného zedníka nikdo nevyučí. A to je velký problém. Na trhu chybí podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky 300 tisíc řemeslníků.

Kvalifikovaný zedník je vzácné zboží. Stavebnictví se sice propadá, ale navzdory virové krizi poptávka po absolventech učebních oborů trvale roste. Před patnácti roky se v ČR vyučilo přes 700 zedníků. O pět let později jejich počet klesl na 250 a dnes jsou školy rády, pokud mají v ročníku tři až čtyři zedníky. Navíc zhruba 40 procent vyučených nepracuje v profesi, pro kterou se vzdělávali.

„Možná svoji roli sehrává to, že mladí lidé jsou přesvědčeni, že zedníkem mohou být i bez výučního listu, že řemeslo odkoukají. Řada firem, když aktuálně potřebuje tuto profesi, si lidi rychle zaučí, nebo najme zahraniční pracovníky,“ říká Ivana Sedláková, ředitelka Středního odborného učiliště a praktické školy Kladno.

Přitom výuka se stává rok od roku složitější. Během posledních let došlo i u tohoto oboru k velkému rozvoji technologií, přibylo mnoho druhů stavebních materiálů, směsí, pojiv a speciálního nářadí. A distanční výuka nedokáže tu prezenční v plné míře nahradit.

Internet do výuky

„V posledních letech jsme zdarma poskytli SPŠ a OU, které měly zájem, software na 3D virtuální realitu s jejíž pomocí mohou prakticky neomezeně zkoušet a opakovat postupy základních konstrukčních prvků (založení první řady, konstrukce rohu, stavební otvory, keramický strop  atd.), a to bez nutnosti manipulace s fyzickým materiálem – náklady, hygiena, velmi omezené možnost opakování, rizika zranění… – v prostředí, které je mladé generaci nejbližší -je to skutečná škola hrou,“ říká Ing. Petr Stejskal, Business Development, HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

„Ani společnost Wienerberger nezastavila v letošním roce i přes překážky související s epidemií Covid-19 svoji podporu středních a vysokých škol. I když jsme museli spolupráci, která je postavena na dlouhodobých projektech, přizpůsobit vzniklé situaci, realizovali jsme řadu zajímavých projektů. V rámci podpory středních škol proběhl již historicky 11. ročník oblíbené „Soutěže o nejlepší projekt“. Soutěž se podařilo operativně transformovat do online podoby. Namísto plánovaných přednášek jsme natočili a distribuovali sérii výukových videí určených právě pro studenty středních škol. Co se týká podpory učňovského školství i nadále jsme školy podporovali. Dodali jsme pomůcky pro praktickou výuku – videa, návody a materiál pro praktickou výuku zdění se systémem Porotherm. Navzdory uzavřeným školám byl o tuto podporu tradičně velký zájem. Nezapomněli jsme ani na vysoké školy. V roce 2020 jsme jedním z hlavních partnerů ČVUT, fakulty stavební, pro jejíž studenty jsme připravili on-line přednášku o výstavbě e4 rodinných domů. Dokázali jsme i ve vzniklé situaci uskutečnit mnoho aktivit, které podpořily studenty v jejich rozvoji. Snažili jsme se přeorientovat naši podporu právě do kategorie on-line, což se podařilo. Věříme, že se brzo setkáme se studenty napřímo, opět při praktických ukázkách, přednáškách či exkurzích,“ vysvětluje Ing. Pavla Peterková, vedoucí Marcom & branding Wienerberger,s.r.o.

Naopak jednatel společnosti Zlínské cihelny s.r.o., Ing. Zdeněk Vašík, byl o poznání stručnější: „Naše firma zatím se školami nijak nespolupracuje. Pouze okrajově s VUT Brno.“

Školy pomoc výrobců vítají

Tvůrci aplikace STAWEBNICE oslovili 28 škol a učilišť a z jejich ankety vyplynulo, že význam této učební pomůcky bude v příštím roce prudce narůstat. Na otázku: Budete používat STAWEBNICI, pokud budou školy opět uzavřeny, odpovědělo 24 dotázaných škol, že ano. A na otázku, jestli ji budou používat i během normální výuky, odpovědělo souhlasně dokonce 27 respondentů.

„STAWEBNICE nám slouží jako podpůrná učební pomůcka v hodinách pozemního stavitelství, stavebních materiálů a konstrukčního cvičení. Začleňuje se do výuky v situacích, kdy je potřeba doplnit teoretickou výuku názornou ukázkou,“ říká Ing. Karla Labudová, ředitelka Střední průmyslová škola stavební, Opava, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje.

„V tomto náročném období ze STAWEBNICE naši žáci a studenti nečerpali příliš často, protože částečně probíhala distanční výuka. Nejvíce čerpáme z příruček Heluz a materiálů na internetu,“ sdělila nám Ing. Lenka Bittmannová ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Co je STAWEBNICE?

Aplikace STAWEBNICE je určena pro studenty SOU a SPŠ stavebních, ale i zájemce o stavební obor a stavbu domů. Interaktivní učebnice pro budoucí profesionály v oboru hrubé stavby umožňující formou on-line aktualizace rychlý přenos informací o výrobcích, technologiích, systémových řešeních a inovacích z praxe do výuky.

Obsahuje příručku, kde jsou teoretické informace, dále cvičení, na nichž je možné danou látku procvičit a testy, které ověřují získané znalosti. Zajímavé tipy a rady jsou ukázány na videích. Uživatel se může přihlásit a tím si ukládat výsledky testů a cvičení. Pro učitele je připravena možnost zkoušení svých žáků přímo přes aplikaci.

„Reakce učitelů jsou pochvalné, zejména pokud jde o obsahovou stránku STAWEBNICE. Kvůli zastaralosti stávajících učebnic používali k výuce všechno možné, včetně vysokoškolských skript, ale ta jsou pro střední školy a učiliště složitá. STAWEBNICE informuje o moderních materiálech a technologiích na úrovni odpovídající středoškolskému vzdělání,“ podělil se o reakce učitelů Ing. Zdeněk Kobza, produktový specialista společnosti HELUZ, který aplikaci již představil na desítkách škol a učilišť.

STAWEBNICE má poměrně širokou základnu autorů. Patří k nim HELUZ – iniciátor a generální partner konstrukčního sytému hrubé stavby, Bramac – generální partner – střechy, VELUX – generální partner – střešní okna, Schiedel – generální partner – komíny, Sulko – generální partner – okna a dveře, FrankenMAXIT – generální partner – povrchové úpravy, Cegra – generální partner – hrubé stavby. Navíc ještě probíhají jednání s Cechem zedníků, společnostmi Wienerberger, Cemix, Xella a dalšími.

Kontakt: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy, info@cscm.cz, tel.: +420 603 410 891

Tisková zpráva ke stažení ZDE

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *